Potęgowanie w s7-300

Witam.
Jestem na początku swojej przygody z programowaniem(S7-300) w simaticu, więc za dużo nie ogarniam.

Chciałbym zrobić potęgowanie w FB tylko nie wiem jak mam się do tego zabrać. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć jak mam to zrobić?

Zadanie do zrealizowania to w normalnym języku programowania:
For i=0 to doPotegi
potegowana = potegowana * potegowana

całkiem proste zadanie, niestety na S7-300 nie będzie to takie proste, możemy to zrealizować w ladderze lub STL

drabinka:
r_trig(wykonaj_potegowanie) -> move(in=0,out=zmienna_potegowana) -> move(in=0, out=indeks)

–| |-- wykonaj_potegowanie -> LT(in1=indeks,in2=doPotegi) -> MUL(in1=zmienna_potegowana,in2=zmienna_potegowana,out=zmienna_potegowana) -> ADD(in1=indeks,in2=1,out=indeks)

–| |-- wykonaj_potegowanie -> EQ(in1=indeks,in2=doPotegi) -> --( )-- potegowanie_wykonano lub
–( R )-- wykonaj_potegowanie

Opis:
r_trig - rising trigger, ang. zbocze narastające
LT - less than, ang. mniejsze niż
MUL - multiply, ang. pomnóż
ADD - add, ang. dodaj
EQ - equal, ang. równe

być może nazwy funkcji się różnią, ze względu na pisanie na różnych sterownikach miesza mi się :slight_smile:

Wiecie co jest najgorsze. Szkole ludzi w firmie. Są już po kilku podstawach z PLC, mają być automatykami… Znają bloczki, jak działa sterownik. Właśnie takie zadanie dałem im do rozwiązania. Panowie!!! Myśleć!!! Wszyscy skreśleni​:grin::grin::grin::grin:po gotowca przyszli… Myśleli że ja na forach nie siedzę…

Za kare dostali pierwiastkowanie bez gotowych bloków Siemensa… samozaparcie!!!