Simens s7-300 - od czego zacząć naukę od zera?

Witam szanownych klubowiczy, chciałbym rozpocząć naukę o s7-300. Mam maszynę na tym plc i muszę to jakoś choć pobieżnie ogarnąć. 0- doświadczenia z plc. Moje pytanie do was czy warto kupować książkę o tym z allegro czy lepiej uczyć się z innych żródeł. Może ktoś ma na zbyciu używkę może być po angielsku.

Będziesz miał problem z ogarnieciem maszyny nawet z LOGO jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z PLC. Proponuje zacząc od jakiegoś kursu najpierw a potem się brać za przerabianie/analizowanie maszyny. Tak troche z motyką na księzyc ale duży plus za ambicje.

A co do samej 300-tki to ksiązki Kwaśniewskiego są dobre ale wydaje mi się, że dla bardziej doświadczonych już automatyków.

1 polubienie

Zacznij od kursu online autorstwa Tomasza Gilewskiego poziom podstawowy z S7-300 w LAD

Jesli chcesz książkę to polecam Kwaśniewskiego

1 polubienie

Od podstaw, dla zupełnie zielonych dobry kurs zrobił @grzesio_t dostępny na kurseasye4.pl

No tak fajne to ale przecież nie wsadze tego zamiast tego co mam jak mi się zrypie. Do tego 300 jest podpięte płaskie taczki innego dziadanstwa. Na eatona zerknolem poprzez i automatyka i cena mnie się bardzo podoba.

Do prostej diagnostyki wystarczy kilka filmów na yt. Zakładając że maszynka ma program napisany w LAD a ty jesteś dobrym elektrykiem.

Jeśli masz projekt do niej to super. Orientujesz się w jakim środowisku napisany program? Simatic manager czy TIA portal? To coś polecę na początek.

W tym wypadku to chyba największy problem to połączyć się z maszyną, potem pozostaje help siemensa i analiza wynikowo skutkowa. Może i będzie to trwało tydzień, ale ważne żeby rozwiązać problem.
Dodatkowo:
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_ia/DOC_AS_PL_STEP7_03.2010.pdf&ved=2ahUKEwjD-NT5toHiAhUBs4sKHUddAvUQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw38bTiScVHJTkgg9RHcU-Xj

2 polubienia

Kurs easyE4 poleciłem jako pozyskanie dodatkowej wiedzy, gdyż @grzesio_t (autor kursu) tłumaczy jak zacząć programowanie od totalnych podstaw. Sam pisałeś, że masz:

Dzięki za odzew i pomoc, mam zamiar wziąźc udział w jakimś kursie z reszta widziałem te reklamowane przez was tylko chciałem jak najbardziej na takim kursie skorzystać i wcześniej przygotować się np. do formy webinarium czy transmisji online youtube. Nie chcę żeby ktoś pomyślał że jestem ignorantem i przystępuje do szkolenia nie przygotowany. Mam koło 800 książek i dlatego zapytałem czy warta jest ta pozycja tych 70zl. Widać warta bo polecacie.

1 polubienie

Witaj, jestem 20 lat po technikum elektronicznym i nie dawno zrobiłem sep d i e. Od 10 lat na codzień naprawiam samochody a maszyny remontuje międzyczasie. Elektrykiem więc dobrym nie jestem ale bo nigdy nie nauczę się liczb urojonych, zespolonych itp. Pilnuję tylko żeby nikogo na zakładzie nie poraziło i samemu też nie chcę zginąć. Kabelek mam a nawet dwa do plc ale na razie nie chcę się wpinać w maszynę. Może payrzę zbyt dalekowzrocznie ale proboje skompletować te rozszerzenia 7-300 co mam w maszynie na zapas. Brakuje mi jeszcze tylko dwuch pudełek najdroższych, moduł wagi i wejśc analogowych. Mam osobny plc z kartą i na niej chciałbym poćwiczyć zgranie programu. Poznałem kolegę na fb który pomogł mi przy awarii i podał mi namiary na jakieś dwa programy które muszę odszukać chyba u simensa na stronie ale jakos brak mi czasu. Nie wiem w jakim jezyku czy systemie mam pisane programy na maszynę. Chciałbym zgrać program na wypadek uderzenia pioruna. Jak zdobendę zasilacz to sobie może sklecę stanowisko ale nie wiem czy jest sens mocno się w to pchać jak drogie i 7-300 wychodzi z obiegu.Bendę wdzięczny za okazana pomoc choć z czasem u mnie krucho. Dzięki za odzew.

Książka warta jak najbardziej. Co do szkoleń. Jeśli idziesz na podstawowy poziom to z doświadczenia wiem, że przynajmniej w firmach EMT i INTEX nie musisz nic umieć. Wszystko co umiesz odbija się potem na dłuższych przerwach na kawę w momencie kiedy grupa podłącza pierwsze przyciski itp :slight_smile:

Ja na podstawowy z S7-300 poszedłem po 2 latach pracy z tymi sterownikami mając już wiedzę praktyczną ze starego stepa i tia zdobytą od starszych doświadczonych programistów i własnych doświadczeń w symulatorach i małych urządzeniach, firma mnie wysłała dla papieru, stwierdzili, że na zaawansowany nie bo nie mam podstaw. No i się okazało, że z 5 dni szkolenia 4 pierwsze spędziłem na kawie i fajce lub pomagając w grupie osobom bez żadnej wiedzy. To było akurat w EMT.

Także nie masz się co obawiać.

3 polubienia

Witam, czy to jest link do programu step7? Lub tia bo ktoryścz tych programów mam zainstalować żeby skopiować kartę.

Pooglądam w nocy. Dzięki

Oficjalnie linku nie dostaniesz. To są płatne programy. Nawet bym powiedział, że bardzo “płatne” :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Co masz na myśli pisząc “skopiować kartę” ?

W jednym i drugim plc mam zielone karty sd mniemam że na karcie jest program według którego maszyna działa ?

No ale nie polecam wyciągać, tych zielonych kart że sterownika bo możesz starcic wartości z DB-ow. Jak już będziesz miał Step7 bądź TIA portal w odpowiedniej wersji i service packu, to możesz pobrać oprogramowanie bezpośrednio ze sterownika. W TIA portal V14 istniej możliwość sprawdzenia w jakiej wersji pisany jest program.

Ok to pewno chodzi o całość ustawień z roszerzeniami. Rozczytam się i podszkolę to się odezwę. Bardzo dziękuje tobie i wszysykim za pomoc.

2 posts were split to a new topic: Jak sprawdzić w jakiej wersji był pisany program PLC w TIA Portal

Step 7 professional v14

2 polubienia