Automatyka przemysłowa vs. automayka budynkowa

Witam kolegów automatyków, jak duża jest różnica między automatyką przemysłową dla zakładów produkcyjnych opierającą się na układach PLC/SCADA a automatyką budynkową i systemach BMS. Co myślicie, który kierunek jest bardziej skomplikowany i stawia większe wyzwania projektantom? Czy ktoś kto kilka lat pracował przy automatyce budynkowej będzie mógł się bez problemu przerzucić na przemysłówkę i odwrotnie? Co jest ważnym atutem dla ewentualnego automatyka w tych dwóch dziedzinach? Kto jest bardziej doceniany na rynku pracy?

Temat zainspirowany ciągle zmieniającym się rynkiem pracy oraz kłótnią dwóch Panów automatyków z właśnie oddzielnych dziedzin na popularnym forum internetowym dla elektryków (tak, dokładnie ten portal gdzie wszyscy lubią się kłócić :wink:)

1 polubienie

Moim zdaniem automatyka przemysłowa jest o wiele szerszą i bardziej zaawansowaną dziedziną.
Chociażby ze względu na różnorodność procesów przemysłowych. W budynkach występuje swego rodzaju szablonowość tj. sterowanie oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją, kontrolą dostępu, etc.
Mogą się różnić tylko protokołami i rodzajem zastosowanego sprzętu.

W mojej opinii przerzucenie się z kierunku przemysł na budynki jest prostsze niż na odwrót.

Pozdrawiam

1 polubienie

Też mi się tak wydaje. Generalnie z mojego doświadczenia automatyka przemysłowa i budynkowa to dwa różne światy ze względu na sterowanie ale też na ludzi z tej branży. Choć mogą pojawiać się te same urządzenia i protokoły to podejście do całości jest zupełnie inne.