Mam taki temat - na 4 zakładach z branży spożywczej w znacznej części przeważa automatyka Siemens (S7 300, mnóstwo ET200S, trochę S7 1200/1500).
Nie mamy w UR ani narzędzi ani za bardzo fachowej, konkretnej wiedzy nt. diagnostyki tych sterowników.
Moim zadaniem jest wycena odpowiednich narzędzi i szkoleń. I tutaj pojawia się pytanie - iść nazwijmy to w półśrodki i kupić np. jeden interfejs i licencje na Step 7 czy zainwestować odrazu w kompletny programator ?
Druga sprawa - jaka wiedza tak naprawdę jest potrzebna do obsługi tych sterowników i jakie szkolenia możecie polecić ? Generalnie nasi automatycy radzą sobie z programowaniem i diagnozą awarii ale w systemach PLC z darmowym softem jak np. Unitronics.
Witam,
Polecam szkolenia w EMT-Systems w Gliwicach. Uczestniczyłem w dwóch szkoleniach:
(PLC9) Programowanie Siemens SIMATIC S7-1200 w TIA Portal – poziom 1
(PLC10) Programowanie Siemens SIMATIC S7-1200 w TIA Portal – poziom 2
Trenerzy bardzo pomocni, Panie które się opiekują kursantami również!
EMT organizuje też jednodniowe bezpłatne warsztaty EMT TOUR.
A ja polecam Intex, chodz moze w tym roku do emt sie wybiore. Jedyna wada to hmm zle piorytety wagi tematow. Przy ograniczonym czasie takie sprawy jak cwiczenia z zabezpieczeniem sterownika haslem kosztem tematu operacji na bitach to slabo. Za to Siemensa polece tym ktorym zalezy na papierze albo zestawach edukacyjnych ;>
Byle komputer który uciągnie tia portal na wirtualnej maszynie, do tego licencja np., VMWare i licencje TIA portal itp.
Dlaczego w ten sposób? Backup systemu wirtualnej maszyny to po prostu skopiowanie na zewnętrzny dysk, wiec nawet jak główny system (komputer) ulegnie uszkodzeniu to wystarczy na nowy komputer skopiować VM i z głowy.
PS. RJ45 i USB w komputerze wystarczy do wszystkiego