Barwy w automatyce - jakich używacie?

Jakie barwy/kolory widzieliście w maszynach? Jakich (nie)polecacie używać, jakich sami używacie?
Pytam ogólnie o przewody w szafie, przyciski, lampki itd.

Pytam szczególnie o przewody wewnątrz szafy do łączenia PLC z zugami (do przyłączania przewodów czujnikowych wchodzących do szafy).

Zgodnie z artykułem https://iautomatyka.pl/barwy-w-automatyce/ te przewody jako przewody sterowania 24VDC powinny być niebieskie. Czy takich używacie?

Kolega Robert Zybaczyński pisze:

Ostatnie pytanie: jak oznaczyć +24VDC? Wg artykułu czerwony będzie ok, wg cytatu już nie.

Najczęściej spotykałem taki podział:

24VDC - ciemnoniebieski
0VDC - ciemnoniebieski /ciemno niebiesko biały lub tylko biały

24VAC czerwony

Wg artykułu czerwony to bardziej AC chociaż tak jak pisałem widziałem też DC szyte czerwonym ale nie polecam.

Ta kolorystyka nie jest taka do końca jasna.
Najważniejsza rzecz, która jest wymaganiem normy PN-EN 60204-1 to kolorystyka przewodu ochronnego:
p. 13.2.2 - Przewód ochronny powinien być łatwo odróżnialny dzięki kształtowi, usytuowaniu, oznakowaniu lub barwie. Jeśli stosuje się kodowanie samą barwą, to kombinacja dwubarwna ZIELONO-ŻÓŁTA

Drugie wymaganie dotyczące identyfikacji kolorem to kolorystyka przewodu neutralnego:
p.13.2.3 - Jeśli obwód ma przewód neutralny identyfikowany samą barwą, to barwą użytą do tego przewodu powinna być NIEBIESKA.
I tu się zatrzymajmy. Zdarzyło mi się spotkać z sytuacją, kiedy to producent przeczytał ten akapit i okablował obwód neutralny przewodem ciemnoniebieskim. W dalszym zdaniu tego samego akapitu jest wyraźnie napisane:
W celu uniknięcia pomylenia z innymi barwami zaleca się użycie barwy niebieskiej nienasyconej,
tu nazwanej „jasnoniebieską” (patrz IEC 60446, 3.2.2).

W/w identyfikacja kolorów jest wymaganiem. Reszta to zalecenia:
− CZARNA: obwody mocy prądu przemiennego i prądu stałego;
− CZERWONA: obwody sterowania prądu przemiennego;
− NIEBIESKA: obwody sterowania prądu stałego;
− POMARAŃCZOWA: obwody wyodrębnione zgodnie z 5.3.5.
Co do czerwonej barwy, zauważcie, że mowa o obwodach sterowania. Wg p. 9.1.2 wartość napięcia sterowania wynosi do 277V. Może to być napięcie bezpieczne niewypostowane, np. z transformatora 12V AC. Jeśli zatem macie obwód mocy o wartości 230V, to raczej przewód czarny powinien być zastosowany.
Obwody wyodrębnione to takie, które pozostają pod napięciem nawet po rozłączeniu maszyny od źródła zasilania.

O kolorach elementów sterowniczych możecie poczytać tutaj:

2 polubienia

Dzięki za artykuł, ale właśnie o to mi chodzi - to są wytyczne. Nie widziałem zbyt wielu maszyn, gdzie zamiast przycisków zielonych i czerwonych dla startów i stopów były białe i czarne.

Wracając do przewodów. Do szaf są różne wytyczne, jestem ciekawy, jakie są przyzwyczajenia.

Jak z zasilaniem? Przewody czujnikowe wielożyłowe są zwykle takie: brązowy +24VDC, niebieski 0VDC, czarny/biały sygnałowe.

Można użyć

tylko co z sygnałowymi? Fioletowy, turkusowy?

Sygnałowe można kolorami ale należy unikać:

  • żółto zielonego, jest zarezerwowany na przewód ochronny PE
  • zielonego i żółtego , może się kojarzyć z PE
  • jasno niebieskiego, zarezerwowany na przewód neutralny
  • czerwonego, przeznaczony do AC
  • pomarańczowego, przeznaczony do obwodów zewnętrznych np. Sygnałów pochodzących z innego układu steroeania.
  • czarnego, szarego, brązowego, obwody mocy

Można zatem użyć:

  • fiolet, turkusowy, niebieski (ciemny), kolorowy, biały, inny

Polecam jednak wszystkie potencjały 24VDC i 0VDC, łącznie z obwodami sygnałowymi, obszyć kolorami niebieskim oraz niebiesko białym. Obwody oczywiście powinny mieć odpowiednie oznaczenia. To w zupełności wystarczy do jasnej diagnostyki szafy w późniejszej eksploatacji.

Poniżej kilka przykładów z życia, z układów od różnych dostawców.

W jednej z firm dla której pracowałem przyjęty był taki standard, jednolity dla wszystkich maszych:


Bardzo ważny kolor z punktu widzenia bezpieczeństwa to POMARAŃCZOWY - przewód pozostaje pod napięciem po wyłaczeniue głównego wyłacznika szafy - to przewody przychodzące z innych szaf.

3 polubienia

Z jakiej normy wyjęta jest ta tabela?

Cześć.
To jest wewnętrzny standard firmy do którego muszą stosować się projektanci i podwykonawcy szaf i urządzeń. Ta tabelka znajduje się w schematach elektrycznych zaraz po spisie aparatów.

Poszukałem i znalazłem. Jest to wg standardu NFPA 79 “Electrical Standard for Industrial Machinery”, dostarczonego przez American National Standards Institute (ANSI). Nie jest to europejska norma. Pewnie firma, w której ten standard obowiązuje to kapitał amerykański?

Zgadza się :grin:, strzał w 10.

Wg standardu NFPA 79 przewód neutralny dla obwodu AC może być np. biały:

13.2.3.1 Where an ac circuit includes a grounded conductor, this conductor shall be WHITE, GRAY, or three continuous WHITE stripes on other than GREEN, BLUE, or ORANGE insulation along its entire length.

Dobrze jest pamiętać o tym, że jest to w sprzeczności z normą europejską dotyczącą wyposażenia elektrycznego maszyn PN-EN 60204-1.

Witam.
Ja w jednej z poprzednich firm miałem bardzo kolorowe szafy:
brązowy - 24dc
biały - 0dc
zielony - wejścia cyfrowe
fiolet - wyjścia cyfrowe
żółty - temperatury (pt100, pt1000)
pomarańczowy - analogi
czerwony - napięcia obce (zasilanie z obiektu które sterowało np przekaźnikiem)
czarny - przewody zasilające 230/400v
niebieski - neutralny
w obecnej firmie nie miałem jeszcze napięcia 24ac ale po komentarzach użyje do tego celu czerwonej linki.