Bezpieczeństwo sieci w przemyśle, zaniechania, zagrożenia, środki ostrożności i zabezpieczenia

@MichaoDev - napisał bardzo ciekawy artykuł o bezpieczeństwie sieci w przemyśle. Porusza takie kwestie jak istniejące zagrożenia i zaniechania w związku z cyberbezpieczeństwem. Jak się chronić i zapobiegać atakom oraz gdzie szukać więcej informacji na ten temat.

Wiele mówi się o przepisach BHP w przemyśle – czy to fabrykach, czy mniejszych zakładach. Ogólnie zawsze tam, gdzie człowiekowi może zagrażać najmniejsze nawet niebezpieczeństwo istnieje cała masa przepisów, systemów zabezpieczeń, protokołów postępowania itp. Nikogo to nie dziwi. Życie ludzkie jest najcenniejsze. Jednakże bardzo niewiele mówi się o bezpieczeństwie danych i sieci teleinformatycznych wykorzystywanych przecież coraz mocniej w automatyce . W dzisiejszych czasach dąży się do pełnej automatyzacji procesów, do mobilności rozwiązań, wykorzystania informatyki w systemach automatyki, rozwiązania IoT oraz IIOT i wiele, wiele innych.

Więcej w artykule:

Zachęcam do komentowania tego wątku:

  • jakie zaniechania dostrzegasz w sieciach przemysłowych?
  • jakie są realne zagrożenia w cyberbezpieczeństwie?
  • jakie środki bezpieczeństwa stosujecie?
  • na co według Ciebie warto zwrócić uwagę?
3 polubienia

W nawiązaniu do ogłoszenia, które znalazłem gdzieś necie, w wymaganiach dotyczących pracy, jest linijka o bezpieczeństwie sieci przemysłowych. Tutaj rodzi się pytanie jak?

Moim warsztatem jest NetLimiter, którym wyłapuje podejrzane watki w Windows i ewentualnie zabraniam dostępu do sieci. Natomiast drugim programem, który wykorzystuje jest WireShark ale to raczej do analizy po włamaniowej. To wszystko.
Czy znacie jeszcze jakieś programy mogące pomoc w walce z Hakerami?

Z tego co zdążyłem się zorientować do sieci przemysłowych potrzebny jest Firewall sprzętowy najlepiej typu Deep Packet Inspection.

1 polubienie

Cześć,

Z własnego doświadczenia - z punktu widzenia producenta maszyny:

  • separujemy sieć “szafową” od sieci klienta, dostęp do tej sieci tylko po VPN (lub lokalnie, z komputera serwisanta, podczas etapu uruchomienia)
  • wszystkie porty ethernetowe, usb itp dostępne są tylko po otwarciu szafy sterowniczej
  • hasła na sterownik, komputer z wizualizacją, falowniki itp.

Reszta zależy w głównej mierze od służb informatycznych w danym zakładzie gdzie ląduje maszyna.
Pozdrawiam serdecznie