CP 343-1 czy da się nim programować S7 300?

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć czy tym procesorem CP 343-1 można zaprogramować sterownik S7 300? Z przeczytanych informacji wydaje mi się, że chyba można, ale chciałbym się upewnić.

Tak, mozesz normalnie wgrac program przy pomocy CP

2 polubienia

Dzięki za odpowiedź. Nie napisałem dokładnie jaki to procesor. SIEMENS SIMATIC NET CP 1P6GK7343-1EX11-0XE0 Tym też się da?

Tak żeby uściślić. Żeby “zaprogramować” S7-300 to potrzebujesz Step7 lub Tia Portal. Program z środowiska programistycznego musisz przesłać do sterownika CPU przez interfejs np MPI, profibus lub Ethernet i tutaj możesz właśnie wykorzystać wspomniany moduł CP. Generalnie można napisać, że można użyć CP do komunikacji CPU s7-300 tylko jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli masz bardzo starty model CPU to nie da rady przesłać program przez CP. Dlatego polecam ściągnąć manual dla danego CP i tam jest lista sterowników, do których możesz podłączyć dany CP- ważny jest model CPU jak również wersja firmwaru.

1 polubienie

Ok. Moduł CP już mam. Sterownik 300 sobie załatwię i spróbuję się bawić.
Dla potomnych. Taką informację dostałem z Siemensa:
“Da się, ale jest jedno zastrzeżenie. Po dołożeniu karty CP do sterownika, należy wgrać konfiguracje hardware do CPU, to da się zrobić tylko jak będziemy podłączeni bezpośrednio do sterownika (Czyli MPI). Jak uda się wgrać hardware do CPU z kartą CP, to następne hardware i software może nastąpić za pomocą karty CP.”

1 polubienie

Na wszelki wypadek sprawdź w symulacji czy profinet zadziała mozesz w przyszłości dokupić et200sp i może być klops. W przypadku s7-400 moduł 6ES7 434-1EX11-0AB0 profinet nie bangla

Może kiedyś sprawdzę. Na razie nie kupuję już żadnego sterownika. Mam 1215, jedną starą 300 i teraz kupiłem nowszą 300 by można było ją obsługiwać w TIA. Sam moduł Ethernetowy jest w TIA. Mam też już przewód MPI USB. Na dniach chcę złożyć stanowisko i zacząć coś działać.