Cyberbezpieczeństwo w przemyśle

Dzień dobry.
Chciałem otworzyć nowy wątek, nie wiem czy to powinien być nowy dział ale od czegoś trzeba zacząć.
W tym wątku chciałbym zbierać informacje o dobrych praktykach dotyczących zagadnień cyberbezpieczeństwa oraz materiały które pozwolą samodzielnie tą wiedzę pogłębiać i rozwijać.
Cyberbezpieczeństwo głównie kojarzone jest z testami penetracyjnymi i badaniem podatności stron i aplikacji WEB a w przemyśle mam mamy mnóstwo tematów które podchodzą pod to zagadnienie:

  • zdalny dostęp do PLC, systemów SCADA
  • uprawnienia i bezpieczeństwo w systemach sterowania i nadzoru, zarządzanie uprawnieniami
  • konfigurowanie uprawnień i dostępu w stacjach operatorskich
  • zabezpieczenie i konfigurowanie routerów, switchy
  • bezpieczeństwo aplikacji WEB w przemyśle [SCADA @WWW site]
    Tematów jest pełno a jakoś mało się o tym pisze a trzeba by jakoś to zebrać w jednym miejscu.
    Dodatkowo przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o cyberbepieczeństwie i takie działy jak WOD-KAN czy Energetyka zostaną objęte dodatkowy obostrzeniami [operatorzy usług kluczowych].
    To tyle na początek, od czegoś trzeba zacząć.
    Poniżej link ze strony rządowej, rekomendacje cyberbezpieczeństwa dla sektora WOD-KAN. To jest dość ważne, nie dawno sam tego doświadczyłem . Kilka stacji roboczych z systemami SCADA zostało zaatakowanych przez ramsomeware - zahasłowana większość plików wykonywalnych, archiwów, tekstowych - standardowe żądanie okupu w bitcoinach za hasło do odblokowania. Skończyło się na odtwarzaniu całego systemu z kopii ale praktycznie przez kilkanaście godzin operatorzy byli “ślepi” bo SCADA nie działa - na szczecie mieli panel HMI w innej podsieci do której złośliwe oprogramowanie się nie przebiło.

Rekomendacje cyberbezpieczeństwa dla sektora wodno-kanalizacyjnego - R-CYBER-1/2021

W Internecie nic nie ginie :slight_smile:
Całkowicie się zgadzam z tym co usunąłeś. Czasem mam nadzieję że cos tutaj drgnie ale to na ogół drgawki pośmiertne.
Pozdrawiam.

No wczoraj mnie poniosło troche i usunąłem… nie będe kręcił afery bo to i tak chyba nie ma sensu. Twórca miał dobry plan ale wszystko poszło ostro w cele zarobkowe…niedługo filmy dokumentalne o sobie będą kręcić.