Czujnik temperatury Pt100, budowa, przetwornik pomiarowy i przegląd

Jednym z podstawowych parametrów technologicznych, które występują w procesach produkcyjnych jest temperatura . Szczególnie istotna jest ona w branży spożywczej. Tutaj nie ma pojęcia “około”. Temperatura ma być zmierzona z jak największą dokładnością. W produkcji żywności jest to parametr kluczowy, o którym postaram się trochę napisać – z perspektywy pracownika utrzymania ruchu w jednym z typowych zakładów spożywczych. …

Z artykułu napisanego przez Darka dowiecie się:

  • Jak działa czujnik temperatury Pt100
  • Jak zbudowany są przemysłowe czujniki temperatury RTD
  • Jak podłączyć czujnik temperatury
  • przykłady czujników temperatury
  • najnowsze czujniki i technologie stosowane do czujników temperatury

Link do artykułu:

https://iautomatyka.pl/czujnik-temperatury-pt100-budowa-przetwornik-pomiarowy-i-przeglad-na-przykladach-endresshauser/
Trochę podstaw znajdziecie jeszcze w tym artykule.

Skomentuj ten artykuł!

  • Co byś dodał do artykułu?
  • Gdzie spotkałeś czujniki do pomiaru temperatury?
  • Jakie problemy napotkałeś w związku z pomiarem temperatury?
  • Jakie znasz jeszcze metody pomiaru temperatury?
  • Opowiedz o jakimś przypadku z pomiarem lub kalibracją.
2 polubienia

Jest jeszcze pomiar temperatury metodą 1-Wire, ale to najczęściej jest stosowane w obiektach gdzie nie potrzeba super precyzyjnych wyników i lekkie przekłamanie jest akceptowalne. Na przykład w domach.

Z nazwy protokołu można błędnie wywnioskować, że używa tylko jednego przewodu. 1-Wire potrzebuje jednak 3 przewodów do podłączenia czujnika do modułu Synapse:

  • Zasilanie 5 V DC – kolor czerwony,
  • Masa GND – kolor czarny lub zielony,
  • Dane 1-Wire – biały lub żółty.

Dużą zaletą tego protokołu jest możliwość podłączenia wielu czujników w magistrali, a do urządzenia nadal będą dochodzić tylko 3 przewody. W przypadku modułu Modbus TCP “Synapse 7bit” możemy podłączyć 32 czujniki temperatury z oznaczeniem DS18B20 w magistrali o łącznej długości do 200 metrów. Cena czujników DS18B20 może zaskoczyć i to pozytywnie. Mówimy tu o kwotach 5 – 10 zł za sztukę, a nawet taniej jeśli zamówimy te czujniki z zagranicznych portali.

Tak wyglądają:

3 polubienia

Ciekawy artykuł, zawiera w sumie większość niezbędnej wiedzy odnośnie działania pomiaru PT100. Ze swojej strony dodałbym, że jest jeszcze cała ciekawa wiedza z zakresu materiałoznawstwa, która pozwala dobierać osłony termometryczne pod względem odporności korozyjnej mediów. Szczególnie dotyczy to przemysłu chemicznego, gdzie występuje cała tablica Mendelejewa :wink: Ciekawie jest też w energetyce i przemyśle ciężkim, gdzie ładujemy osłony bezpośrednio do palenisk, ale to już zakres czujników TC.
Kolega widzę ze spożywki, także teraz na topie są samokalibrujące się czujniki, a standardem przy osłonach jest stal kwasoodporna :slight_smile:

Przetwornik TMT82 to taki “mercedes” na rynku. Brakuje opisania jego najważniejszych funkcji, czyli przede wszystkim redundancji pomiaru i pracy w układach SIL. Ponownie największe wykorzystanie w branży energetycznej i przemyśle ciężkim.
Z karty katalogowej TMT82:
“Redundancja zwiększa niezawodność i dyspozycyjność punktu pomiarowego:
• Z chwilą uszkodzenia jednego z czujników, przetwornik automatycznie przełącza się na drugi
sprawny czujnik
• Sygnalizacja dryftu między czujnikami, gdy odchylenie wskazania jednego i drugiego czujnika
przekroczy ustawiony próg
• Funkcja automatycznego przełączania pomiędzy czujnikami przeznaczonymi do pomiaru w
różnych zakresach pomiarowych
• Obliczanie różnicy temperatur między dwoma czujnikami lub średniej temperatury czujników
• Pomiar temperatury średniej z obu czujników redundantnych”.

W przypadku standardowych wymogów co do przetworników z komunikacją HART stosuje się tańsze odpowiedniki: TMT182 i TMT112.

Czemu stosujemy przetworniki na listwę pomiarową zamiast główkowych? Bardzo często są wykorzystywane przy drganiach rurociągu i dużej temperaturze medium (niekiedy mimo izolacji wokół rur mamy piekło temperaturowe), gdzie elektronika potrafi płatać figla.

Z tego co wiem, E+H wprowadzi niedługo duże uproszczenie nazewnictwa czujników i przetworników temperatury, bo obecnie jest trochę misz-masz :slight_smile: Nawet pracownicy często łapią się na jakiś zagadkach, bo rodzajów czujników i przetworników jest żeby nie skłamać chyba kilkadziesiąt, każdy o jakiejś innej, niespotykanej funkcji.

Aplikator przywołany w artykule bardzo pomaga przy wyborze odpowiedniego czujnika, kiedy wiemy jakie funkcje ma spełniać i w jakiej mniej więcej konfiguracji chcemy go zamówić.

Pozdrawiam :slight_smile:

1 polubienie

Witam,
Zanim wybierzemy urządzenie do pomiaru, warto przeanalizować cały proces który będzie mierzony. Czy jest nam potrzeba dokładność (jak duża - czy w stopniach, czy w częściach tysięcznych), w jakich warunkach jest pomiar (temperatura, otoczenie fizyko-chemiczne, mechaniczne właściwości (drgania, możliwość ścięcia/złamania) ), i często pomijane, czy potrzeba nam temperatury ciągłej, czy wystarczy przekroczenie pewnego progu. Jeżeli potrzebna nam informacja o przekroczeniu danego zakresu, wystarczy czujnik pomiarowy z sygnałem cyfrowym (0/I) - to obniża koszty. Jednak w momencie pomiaru ciągłego, potrzeba nam czujnik z wyjściem analogowym (np. 4-20mA) lub też z obsługą protokołu (np. HART).
Pozdrawiam,

2 polubienia