Czy twoja szafa sterownicza potrzebuje klimatyzacji?

Cześć!

Mamy na blogu iAutomatyka.pl nowy turbo artykuł, który napisał @dominik.gawluk. Artykuł dotyczy doboru klimatyzatorów do szaf sterowniczych i stosownością ich używania.

W związku z rozwojem technologii nastąpiła miniaturyzacja podzespołów oraz zwiększenie mocy urządzeń instalowanych w szafach sterowniczych. Jest to zarówno korzyść, w postaci optymalizacji zagospodarowania miejsca na sterowanie, jak i może powodować zagrożenie w postaci emisji nadmiernej ilości ciepła. Obok negatywnych wpływów zewnętrznych, jak powietrze zawierające olej i wilgoć oraz pył, wrogiem numer jeden dzisiejszej wysokowydajnej elektroniki i komponentów elektronicznych w szafie sterowniczej jest przede wszystkim ciepło . W związku z tym należy zadbać o zapewnienie odpowiedniego chłodzenia.

Wyróżniamy aktywne oraz pasywne metody odprowadzania ciepła z szaf sterowniczych. Na podstawie stosunku temperatury otoczenia (Tzew) do żądanej temperatury wewnętrznej szafy sterowniczej (Twew) można z góry określić rodzaj możliwej klimatyzacji. O ile metody pasywne: chłodzenie przez ściany szafy sterowniczej przy dodatniej różnicy temperatur Twew > Tzew oraz chłodzenie strumieniem powietrza, czyli przewodzenie ciepła od wewnątrz na zewnątrz także przy Twew > Tzew, wiążą się ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji, o tyle mogą powstawać w szafie gniazda ciepła.

To tylko wstęp artykułu. Reszta na blogu V

3 polubienia