Czy warto iść w kierunku Automatyki i Robotyki? Proszę o poradę kolegów po fachu

Cześć wszystkim!

Zalogowałem się na forum, ponieważ chciałbym uzyskać Waszą opinię na temat kariery w dziedzinie robotyki i automatyki. Mam kilka pytań, które nurtują mnie od dłuższego czasu.

Po pierwsze, jestem osobą bez matury i studiów. Czy według Was jest możliwe zrobienie kariery w tej dziedzinie bez formalnego wykształcenia? Jakie alternatywne ścieżki rozwoju moglibyście polecić?
Czy po skończonych kursach jesteśmy w stanie znaleźć pracę? Szczerze, jeśli jest możliwość pracy wyłącznie po kursach, to nie chciałbym iść na studia i tracić tam czasu (jest to tylko moja opinia) jak wygląda to z waszej strony, są one potrzebne czy niekoniecznie? Wydaje mi się że pracując 3 lata w jakiejś firmie zdobędziemy więcej doświadczenia i umiejętności niż po 3 latach studiów. Chciałbym poznać wasze opinie.

Czy uważacie, że warto inwestować swój czas i energię w rozwijanie umiejętności w tej branży? Jakie są Wasze doświadczenia i prognozy dotyczące przyszłości robotyki i automatyki?

Jak wygląda obecnie rynek pracy w branży robotyki i automatyki? Jakie umiejętności są najbardziej pożądane przez pracodawców?

**I ostatnie najważniejsze pytanie, jestem totalnym laikiem, nie mam zielonego pojęcia o tej dziedzinie aczkolwiek chcę na własną ręke zacząć naukę,:

  • Od czego zacząć?
  • Czy są jakieś fora, kursy, youtuberzy którzy omawiają wszystko krok po kroku?
  • Z tego co już wiem są to dwa odrębne tematy Robotyka i Automatyka, od czego lepiej zacząć?
    **

Z góry dziękuję za Wasze odpowiedzi i pomoc! Każda opinia będzie dla mnie bardzo cenna.
Pozdrowienia, Insanity98

Cześć, napiszę w skrócie z punktu studenta pracującego 1 rok w branży.

Jest możliwe, żeby osoba nie posiadająca studiów została automatykiem, można być po technikum, zacząć jako mechatronik i z biegiem czasu douczyć się programowani np. siemensów.
Zapotrzebowanie na ludzi jest duże, trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie jaka część branży i w jakim sektorze nas interesuje.
Jeśli chodzi o prognozy to robota jest i będzie ponieważ wszystko zmierza ku automatyzacji.