Do czego można wykorzystać dodatkowe wyjście 24VDC w PLC Siemens S7-1200?

Powiedzcie czy używacie dodatkowego wyjścia zasilacza 24 V w sterownikach serii S7-1200 do zasilania np. czujników cyfrowych czy raczej klasycznie czujniki zasilane są z zasilacza zewnętrznego?

A może zasilacie tym wyjściem coś innego?

3lajki

To zalezy… jezeli masz kilka czujnikow ktore zalacza kilka cewek to spoko. Ale jak masz jakies koncentratory, iles falownikow, ogolnie wiecej sprzetu to poprostu bedzie za malo sztrumu.

No mi intuicja podpowiada, że lepiej zasilać wszystko przez zasilacz oddzielnie zabezpieczając obwody. Jak jest z tym wyjściem w PLC nie wiem, więc dlatego pytam jaka jest praktyka w tym przypadku i kto jakie ma doświadczenia.

1lajk

Np do zasilania na szybko modułu podczas testów :wink:

2lajki

Odpowiedź jest prosta - do zasilania czujników, przycisków i przełączników. Do tego zasilacz ten nadaje się najbardziej. W bardzo propstych maszynkach taki zasilacz może się przydać. W większych raczej się nie stosuje.

Oto podpowiedź producenta:
Podczas łączenia obwodów wejściowych, które są zasilane z zewnętrznego źródła napięcia, należy zastosować w każdym z tych obwodów zabezpieczenia nadprądowe. Zewnętrzne zabezpieczenie nie jest konieczne w układach zasilanych z wewnętrznego zasilacza czujników S7-1200 napięciem 24 VDC, ponieważ to źródło ma już wbudowany ogranicznik prądowy.
zasilacz2
Można również spotkać sterowniki zasilane napięciem 230V AC z takim wbudowanym zasilaczem 24V DC. Jeśli wraz z takim sterownikiem w układzie sterowania występuje jeszcze inny zasilacz, to absolutnie nie nalezy łączyć równolegle wbudowanego zasilacza z innym zasilaczem - grozi to spaleniem się zasilacza wewnątrz sterownika w momencie, gdy całe zasilanie wszystkich elementów próbuje przejąć ten wbudowany w sterownik zasilacz, jeśli ten główny ulegnie awarii. Należy natomiast połączyć M ze wspólną masą wszystkich zasilaczy występujących w układzie sterowania, nawet jeśli ten wbudowany zasilacz nie jest używany.
zasilacz

2lajki