Dobre praktyki tworzenia ekranów na HMI oraz SCADA

Dzień dobry wszystkim zakręconym :slight_smile:

Miałem okazję popełnić kilka paneli aplikacji na panele HMI i tak zacząłem się od pewnego momentu zastanawiać nad tym jak powinien wyglądać idealny panel. Oczywiście jestem świadomy tego, że mało realne jest stworzenie stuprocentowego ideału stąd pomysł na zarzucenie dyskusji tutaj.

Drodzy koledzy, drogie koleżanki zapraszam do stworzenia swoistego prostego kompendium tego jak powinien wyglądać i działać dobrze napisany panel.

Pozwolę sobie na rozpoczęcie.

  1. Pamiętaj, aby rozmiar przycisków i przerw między nimi był na tyle duży, aby umożliwiał w miarę swobodną obsługę. Czasem przy skomplikowanej funkcjonalności obiektu, może warto stworzyć oddzielną stacyjkę.

  2. Kolory mają pomagać w szybkim odczytaniu informacji, które "maszyna chce przekazać obsłudze ".

  3. Intuicyjnie jest kiedy zachowujemy regularny rozstaw między pulpitami. Przycisk załączenia po lewej, wyłączenia po prawej. Pasek nawigacyjny ujednolicony względem różnych pulpitów.

Pozdrawiam i zapraszam do panelotwórstwa.

2 polubienia

Rada:
Staraj się budować strukturę przechodzenia pomiędzy ekranami w taki sposób aby było to jak najprostsze. Dobra praktyka to

każdy ekran na panelu HMI lub SCADA powinien być możliwy do wywołania prze nie więcej jak 3 kliknięcia

Np.

  1. kliknięcie to menu
  2. Kliknięcie to podmenu
  3. Kliknięcie to ekran

I menu stosujemy na każdym ekranie wraz z przyciskiem cofnij.

Podobną dyskusje mieliśmy w planach :smiley: nawet grafika jest już gotowa

2 polubienia

Nie tak dawno Astor wypuścił genialny kurs tworzenia paneli HMI/SCADA. Wydaję mi się, że stosując się do tych zaleceń ciężko zrobić nie czytelną wizualizację.

2 polubienia

Przy paru uruchomieniach stwierdziłem bardzo podstawową rzecz. Panele jest używane nie przez nas inżynierów, automatyków, specjalistów do wszystkiego, a ludzi technicznych, pracujących fizycznie i wszyscy wiedzą jak wyglądają ich dłonie… izolacja zapewniona bez dodatkowych akcesoriów :slight_smile: Więc dobra praktyka robienia paneli to robienie dużych czcionek, przycisków do łatwej nawigacji.

2 polubienia

Bardzo dziękuję za docenienie :smiley: W tworzeniu kursu, chcieliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości projektantów wizualizacji na panele, dlatego w treść kursu wprowadziliśmy też checklisty i zadania :smiley: Oczywiście trzeba pamiętać, że panele, które projektujemy (w większości), nie będą służyć nam, tylko operatorom :slight_smile:
Dostępne są już trzy pierwsze odcinki, a kolejny już wkrótce :slight_smile:

6 polubień

Niedawno Siemens wypuscil HMI Masterclass - 7 x 10 minut:

Jest tez Design Workbook, wersja drukowana chyba sie skonczyla, ale mozna nadal sciagnac pdf:

Od razu mowie, ze to wskazowki dotyczace designu i nie ma tutaj praktycznie w ogole mowy o sofcie itd.

Stryktura SCADA i HMI

Struktura jednego ekranu powinna być symetrycznie poukładana. Należy dążyć do tego, aby wszystkie pola i obiekty były symetryczne poukładane według linii poziomych i pionowych. Wystarczy zaznaczyć dwa lub więcej obiektów a następnie wybrać odpowiednią opcję, która jest w każdym oprogramowaniu do wizualizacji SCADA:

  • wyrównaj w pionie do lewej/prawej/środka
  • wyrównaj w poziomie do lewej/prawej/środka

Przykład symetrycznie poukładanych obiektów zbiorczych w oprogramowaniu WebHMI. Wszystkie boki prostokątów są równoległe do pozostałych oraz poukładane w strukturze siatki.

hvac-simulator

1 polubienie

Przede wszystkim należy pamiętać przy tworzeniu ekranów dotykowych, że operatorzy mają “sękate” palce. Coś co dla Ciebie jest odpowiednim rozmiarem przycisku, tak dla operatora powinno być zdecydowanie większe.

Raz pamiętam przyszedł do nas panel na wymianę gwarancyjną. Gość tak mocno naciskał przycisk, że zrobił dziurę w ekranie.

Mam też wrażenie, że przy tworzenia aplikacji rola przyszłych operatorów stanowiska jest znikoma. Praktycznie nikt się ich nie pyta jak by chcieli, aby coś wyglądało.

Co do obrazków to ja jestem zwolennikiem symboli i kolorów. Najlepiej, żeby obiekt przypominał kształtem i położeniem rzeczywisty obiekt. Natomiast kolory sygnalizują jego stan np. zielony - OK, żółty - coś nie tak, ale to jeszcze nie krytyczne, czerwony - awaria.

Co do HMI to dzisiaj naszła mnie taka myśl. Aktualnie pracuję na AB. Mam wrażenie, że logika animacja na panelu w Factory Talk jest nieczytelna. Zwłaszcza, że mam tam już całkiem spore warunku. W następnym projekcie chyba całą tą logikę zaszyje w PLC, a na panelu podepnę jedynie pojedyncze zmienne. Przede wszystkim szybciej zmienia mi się logikę w PLC. Panel tworzy wersję Runtime dosyć długo.

@PMarek, nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem.
Generalnie zasada jest tak że jakakolwiek logika nie powinna być realizowana w Panelu/SCADA’zie.
Synoptyka panela, SCADY powinna tylko odzwierciedlać stany PLC.
Kilka lat pracowałem na FT i nie jestem dobrego zdania o tym sofcie. Jest sporo plusów ale SCADY gdybym miał wybór nie stawiałbym na tym sofcie, co innego panele, nie masz wyboru.
Jakbyś potrzebował jakiś pomysłów lub wsparcia daj znać. Jestem “w związku z Rockwellem” od kilkunastu lat :slight_smile:

@anon49053312 miałem na myśli choćby parametry visibility dla przycisków. Jak zaczynałem tworzyć aplikację, to byłą to pojedyncza zmienna. Pod koniec zaczynało wyglądać to mniej więcej tak: “((zmienna 1 AND zmienna 2) OR (zmienna3 == 4)) AND NOT (zmienna 5)”. Do tego biorąc pod uwagę, że nazwy są symboliczne i ścieżki adresowe do sterownika wyglądają jak wyglądają zrobiło się to mało czytelne.

Na przyszłość chyba to będę obszywać w sterowniku.

W dużych aplikacjach, gdzie rozbudowana jest SCADA, dobrze jest mieć podprogram HMI gdzie jest cała logika do okien synoptycznych. Nie ma wtedy potrzeby kopania w projekcie HMI/SCADA, żeby dowiedzieć się dlaczego np. przycisk jest nieaktywny.
Dodatkowo dobrze jest zrobić zmienną user define HMI_Button ze wszystkimi atrbutami, wtedy to jest czytelne.

2 polubienia