Dyrektywa maszynowa wygrodzenie przenośników rolkowych z napędem

Cześć

Mam pytanko do osób które są bardziej na czasie z przepisami bezpieczeństwa maszyn.
W firmach często stosowane są przenośniki rolkowe z silnikami do przemieszczania m.in. Europalet z ładunkiem. Choć są to urządzenia ruchome to obszar ich pracy nie jest wygradzany. Dowiedziałem się, że wygradzanie takiego obszaru jest wymagane gdy rolkociąg porusza się z prędkością większą niż 10 m/min. Gdzie dokładnie jest to napisane?? Przejrzałem Dyrektywę Maszynową i nie znalazłem tego. Gdzie dokładnie to znajdę?? Faktycznie tak jest tylko nie wiem gdzie to jest to zapisane :wink:

Cześć Grzegorz

Wszystko zależy od OCENY RYZYKA. Będąc projektantem linii oceniasz ryzyko. Jeśli przejrzałeś dyrektywę maszynową to z pewnością napotkałeś wzór Oceny Ryzyka.
Musisz ocenić:

  • co się może stać kiedy paleta spadnie?
  • co się może stać kiedy ładunek z palety spadnie?
  • co się może stać kiedy podczas wciśnięcia E-STOPu ładunek z palety spadnie?
  • jak szybko ma zatrzymać się przenośnik po wciśnięciu przycisku E-STOP?
  • czy można włożyć ręce w elementy ruchome (o ile są takie)? co się stanie?

moje doświadczenie jest takie, że ogradzam tylko stanowiska zrobotyzowane, windy, paletyzatory i depaletyzatory np. palet. Niemniej jednak nie będziesz miał sztywnej reguły związanej z tym, że powyżej np 10m/min należy stosować coś, a czegoś nie. Ocena ryzyka i bezpieczeństwo operatorów determinują środki zapobiegawcze jakie należy zastosować.

Co inni koledzy o tym myślą i jak robicie?

1 polubienie

Dokładnie tak jak @majki1987 wspomniał. Nie ma czego takiego jak bezpieczna prędkość. Wszystko zależy od oceny ryzyka.

@PMarek, @majki1987 Takie coś znalazłem:
https://www.pilz.com/pl-PL/knowhow/faq/standards/articles/167669
Prędkość bezpieczna gdy transporter 0,3m nad poziomem podłoża. Prędkość przemieszczania równa 0,15m/s = +/- 10 m / min. Prędkość bezpieczna wymaga też możliwości uniknięcia zagrożenia.

PN-EN 619+A1 “Urządzenia i systemy transportu ciągłego - wymagania bezpieczeństwa i EMC”

2 polubienia