EasyE4 w oczyszczalni ścieków przykład zastosowania

Chciałbym dzisiaj przedstawić Wam prosty a zarazem ciekawy przykład zastosowania małego plc jakim niewątpliwie jest easyE4w oczyszczalni ścieków.

Projekt, który przedstawię to wizualizacja na ekranie sterownika easyE4 :

  • zawartości tlenu rozpuszczonego w jednostce mg/l z czujnika umieszczonego w komorze tlenowej,
  • temperatury ścieków w stopniach Celsjusza z czujnika umieszczonego w komorze tlenowej,
  • przepływu ścieków w jednostce m3/h z przepływomierza umieszczonego w komorze pomiarowej oczyszczalni ścieków.

Do przykładowego projektu użyłem sterownika z wyświetlaczem lcd easyE4 DC12TC1 zasilanego napięciem 24VDC. Sterownik wyposażony jest w osiem wejść z których cztery mogą pracować jako wejścia analogowe o zakresie pomiarowym 0-10VDC, cztery wyjścia tranzystorowe.

W projekcie wykorzystamy trzy wejścia analogowe oznaczone jako I5, I6, I7 oraz jedno wyjście tranzystorowe Q1do sygnalizacji stanów alarmowych z przepływomierza.
easye4dc

Podłączenie wejść w sterowniku :

I5 - sygnał z wyjścia analogowego 0-10VDC sterownika Senco

(pomiar tlenu w zakresie od 0 do 10 mg/l)

I6 - sygnał z wyjścia analogowego 0-10VDC sterownika Senco

(pomiar temperatury w zakresie od 0 do 50 stopni Celsjusza)

I7 - sygnał z wyjścia analogowego 0-10VDC sterownika CRP-04

(pomiar przepływu w zakresie od 0 do 100 m3/h)

Podłączenie wyjść w sterowniku :

Q1 - zasilanie sygnalizatora alarmowego przepływu

alarm gdy przepływ ścieków < 2 m3/h oraz

alarm gdy przepływ ścieków > 40 m3/h

Tlenomierz Senco i pomiar zawartości tlenu oraz temperatury :

Przemysłowy zestaw pomiaru tlenu Senco przeznaczony jest do ciągłych pomiarów stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie, ściekach i innych roztworach wodnych.

Tlenomierz przemysłowy Senco przetwarza sygnał z czujnika tlenu na wielkość mierzoną.

Miernik ten wyświetla zawartość tlenu rozpuszczonego i temperatury ścieków w komorze tlenowej biobloku. Wyposażony jest w prądowe i napięciowe wyjścia analogowe o programowalnym zakresie, posiada także możliwość sterowania urządzeniami zewnętrznymi przy pomocy przekaźników.

Czujnik tlenowy :

Czujnik tlenowy jest zasadniczym elementem zestawu pomiarowego tlenu rozpuszczonego.
W trakcie zachodzącej na elektrodach reakcji chemicznej redukcji tlenu generuje on
mierzalny sygnał prądowy. Czujnik zamontowany jest w komorze tlenowej biobloku.

Konstrukcja czujnika oparta jest na ogniwie Clarka. Czujnik składa się z platynowej katody i srebrnej anody zanurzonych w elektrolicie i oddzielonych od roztworu gazoprzepuszczalną membraną. Dyfundujący przez membranę tlen ulega redukcji na spolaryzowanej ujemnie katodzie, a powstały w wyniku reakcji chemicznej prąd jest proporcjonalny do stężenia tlenu rozpuszczonego. Czujnik posiada wbudowany termistor kompensujący wpływ temperatury na sygnał czujnika.

Na zdjęciu widoczny zestaw do pomiaru tlenu rozpuszczonego

Przepływomierz CRP-04 oraz sonda pomiarowa :

Pomiar natężenia przepływu cieczy w kanale otwartym oparty jest o przeliczenia wysokości spiętrzania cieczy przed zwężką Venturiego lub przegrodą pomiarową na wartość natężenia przepływu.

Przepływomierz do kanałów otwartych składa się z :

  • magnetycznej sondy poziomu SMP-03
  • elementu spiętrzającego zwężki Venturiego lub przegrody pomiarowej
  • rejestratora pomiarowego CRP-04

Rejestrator pomiarowy CRP-04 z wyjściami analogowymi

Komora pomiarowa przepływomierza z sondą magnetyczną SMP-03 oraz zwężką Venturiego do pomiaru objętościowego przepływu ścieków dopływających do oczyszczalni.

Widok ekranu sterownika easyE4 w trakcie normalnej pracy w programie easy soft :

Pierwsza linijka lcd odczyt zawartości tlenu rozpuszczonego w komorze tlenowej biobloku w mg/l z wyjścia analogowego nr 1 tlenomierza Senco.
Druga linijka lcd odczyt temperatury ścieków w komorze tlenowej biobloku w stopniach Celsujsza z wyjścia analogowego nr 2 tlenomierza Senco.
Trzecia linijka lcd odczyt przepływu chwilowego w m3/h z wyjścia analogowego rejestratora przepływu CRP-04.

Widok ekranu sterownika lcd w stanie alarmu : przepływ chwilowy < 2 m3/h

Widok ekranu sterownika lcd w stanie alarmu : przepływ chwilowy > 40 m3/h

W trakcie stanów alarmowych uruchamiane jest wyjście tranzystorowe Q1 w trybie pulsacyjnym 0.5 s praca 0.5 s przerwa do sterowania sygnalizatora optycznego. Sterownik możemy podłączyć do sieci ethernet i wykorzystać wbudowany webserwer do podglądu stanów wejść i wyjść oraz informacji wyświetlanych na ekranie sterownika easyE4 na komputerze, tablecie, smartfonie. Możemy skonfigurować sterownik aby wysyłał meile alarmowe oraz skorzystać z platformy IFTTT.

Na koniec tego artykułu zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmu przedstawiającego jeden z możliwych przykładów wykorzystania sterownika plc easyE4 w oczyszczalni ścieków. Odczyty parametrów z wyjść analogowych tlenomierza oraz przepływomierza.

Zgłaszam ten artykuł do konkursu iautomatyka.pl i akceptuje jego regulamin.

2 polubienia

Ciekawy projekt. Zastosowanie w nim easye E4 wydaje się strzałem w 10, chyba dzięki temu, że 4 ostatnie wejścia są uniwersalne. To znaczy, mogą być cyfrowe lub analogowe.

Jakieś trudności napotkałeś przy tej realizacji?

1 polubienie

Dokładnie tak easyE4 to świetny sterownik plc do małych projektów automatyki jak również do nauki programowania :smiley: Większych trudności nie napotkałem. Już myślę nad nowym zastosowaniem tego małego Wariata :man_technologist::+1:

Kolega po fachu kiedyś powiedział mi że montuję g…o do g…a, gdy robiłem sterowanie do dmuchawy na oczyszczalni a dzisiaj bramy wjazdowe odpala na Easy :stuck_out_tongue:

3 polubienia

easyE4 robi robotę :man_technologist::muscle::+1:

1 polubienie

Cześć, powiedz mi jak robisz personalizację wyświetlacza. Pozdrawiam

Cześć
Co dokładnie masz na myśli ? W programie easy soft w edytorze bloku tekstowego ustawiasz sobie co chcesz wyświetlić na ekranie easyE4.

1 polubienie

Oki, dzięki bardzo! Właśnie tego szukałem🙂

1 polubienie

Gratulujemy! :slight_smile:

Parac została wyróżniona w Konkursie iAutomatyka - edycja listopad 2019.

Nagrodę dostarcza ambasador konkursu - firma LAPP

pobrane