easyE4 - wrażenia z pierwszego kontaktu ze sterownikiem od EATON

Cześć, postanowiłem podzielić się z wami swoimi odczuciami po moim pierwszym kontakcie ze sterownikiem easyE4 firmy EATON, otóż, sledząc różne fora, strony branżowe czytam różne opinie na temat tego sterownika, z dyskusji która najczęściej pojawia się to ta czy easyE4 to sterownik PLC czy przekaźnik programowalny. Jeden automatyk mówi tak, to jest PLC zaś inny, easyE4 to nie sterownik PLC tylko przekaźnik programowalny. Moim zdaniem tego małego wariata możemy nazwać sterownikiem PLC! Prześledziłem jego funkcję, soft do programowania i jestem pełen podziwu dla firmy EATON, powiem tak (zrobiliście kawał dobrej roboty).

Pierwszym zaskoczeniem był soft, dodanie CPU i innych rozszerzeń bardzo intuicyjne i podobne jak w innym popularnym (drogim) programie do programowania PLC :slightly_smiling_face:

Wystarczy że przeciągniemy wybrane przez nas urządzenie(odczytując symbol z obudowy) w miejsce zakładki PROJEKT i możemy zacząć działać.

Klikając na dane urządzenie mamy pełną informację o naszym urządzeniu, posiadane wejścia/wyjścia, mamy możliwość :

  • ustawień systemowych
  • ustawień zegara
  • sieci NET
  • Web Server
  • ustawić adres e-mail

Mamy również możliwość wyboru kilku języków programowania co kolejny raz świadczy o tym że easyE4 to sterownik PLC:)

Program posiada bardzo fajną symulację, coś bardzo przydatnego dla osób które chcą zacząć swoją przygodę z programowaniem sterowników logicznych. Polecam również kurs programowania sterownika easyE4

Nie będe się więcej rozpisywał na temat tego maluszka (który jest wielki) tylko zaproszę was do zabawy z tym sterownikiem, jak również polecam go do waszych projektów.

aaaaaaa zapomniałem dodać, mając pierwszy raz sterownik i potrzebę napisania programu z użyciem timerów, nieźle się upociłem i wyrzuciłem z siebie kilka ładnych słów, ku… gdzie to jest :slightly_smiling_face: Mianowicie chodzi o zadanie czasu jaki timer ma odmierzać. Po kilku k… udało się, robi się to w bardzo prosty sposób przez dodanie styku analogowego.

PS później żałowałem że nie zrobiłem wcześniej kursu https://pieceofautomation.com/pl/kurs/podlaczenie-programowanie-kurs-easye4/, do czego was zachęcam by zaoszczędzić czas oraz słów na ka…

JESZCZE RAZ POLECAM I POZDRAWIAM!

“Zgłaszam ten artykuł do Konkursu iAutomatyka i akceptuje jego regulamin”

2 polubienia

Gratulujemy! :slight_smile:

Praca została wyróżniona w konkursie iAutomatyka - edycja WRZESIEŃ 2019.
Przydzieliliśmy nagrodę od firmy Endress+Hauser:

1 polubienie

Super :blush: dziekuje bardzo :wink:

Pozdrawiam :blush:

1 polubienie