Element regulujący w PLC

Witam,

Chciałbym zapytać, gdzie w PLC znajduje się element regulujący PID. Mam świadomość, iż w zależności od modelu lub producenta może być zlokalizowany gdzieś indziej, ale ogólnie chodzi o umiejscowienie tego regulatora - NIE WIEM - PODAJĘ przykład - znaduje sie w module sieci. IDK . Czy jest w stanie ktoś dokładnie określić gdzie ?

Pozdrawiam

To zależy od sterownika. “regulator w PLC” to zazwyczaj wbudowany moduł funkcyjny (Function Block) , który musisz umieścić w kodzie swojego programu . W przypadku sterownika S7-300 jest to FB41.

W praktyce wygląda to tak, że z przybornika dostępnych funkcji zaawansowanych przeciągasz “bloczek” do swojego programu. Następnie taki bloczek trzeba sparametryzować, czyli powiedzieć dla Twojego regulatora z jakiego wejścia lub rejestru danych ma odczytywać pomiar, lub wartość zadaną dla regulatora. Określić parametry PID i wiele innych.

Przykład z mojej (o matko kiedy to było) pracy magisterskiej:

Na stronie 107 pojawia się blok regulatora PID w sterowniku S7-300



Jak widać parametrów ma sporo.

I taki oto regulator znajduje się, a raczej sam go tam umieściłem, w bloku cyklicznym OB35:

Tutaj widok na wszystkie bloki programu.
OB1 - blok programu głównego
OB35 - blok wywołujący się cyklicznie co 100ms

A dla ciekawskich, kiedyś na studiach zrobiłem kulkę na pochylni:

Pytasz o dość skomplikowaną rzecz, z niewielkim jak mi się wydaje, poziomem wiedzy. Ciężko to wytłumaczyć bez podstaw programowania PLC. Masz na myśli jakiś konkretny sterownik?

Regulator to po prostu kawałek kodu, więc nie znajduje się fizycznie nigdzie jako osobny element.

1 polubienie

Generalnie zgadzam się z Kolegami którzy pisali wcześniej - regulator PID czy PI to funkcja sterownika. W zależności od producenta może być używana na różne sposoby.
Należy jednak pamiętać o dedykowanych karta, tzw inteligentnych kartach PLC, które są regulatorami PID [drogie i rzadko wykorzystywane] - inteligentne bo mają swoją swój CPU żeby nie korzystać z zasobów główne procesora PLC. W głównym procesorze następuje parametryzacja a karta sama obrabia regulację.
Inna rodzina to zewnętrzne sprzętowe regulatory, które komunikują się z PLC - wymieniają informacje o statusie i parametry regulacji.

1 polubienie