Enkodery różnice

Cześć,

mam takie pytanko czy zmieniając enkoder inkrementalny z TTL na HTL bądź OpenColector wszystko o takiej samej ilości impulsów. To czy wszystko będzie działać poprawnie ? jeśli nie, to na czym powinienem się skupić podczas podmiany oraz gdzie ewentualnie powinienem dokonać zmian oprócz fizycznej zmiany enkodera?

W drugim przypadku jeśli podmieniam enkoder TTL na TTL ale 800 impulsów zamiast 2500 w serwomechanizmie to gdzie powinienem szukać miejsca w którym mógłbym zmienić rozdzielczość na mniejsza ? W PLC czy w jakimś innym miejscu?

Z góry dziękuje za pomoc

Cześć,

AD.1 Enkodery TTL działają na napięciu 5V, HTL na 24V. Uszkodzenie serwo bedzie bardzo prawdopodobne. Najlepiej wymienić z TTL na TTL i tyle samo impulsów.

AD.2 Takie ustawienia są w serwo. Ale wszystko zależy jaki enkoder wymieniasz. Jeśli ten przy silniku to może być to grubsza sprawa, ponieważ silniki serwo są ściśle powiązane z serwo wzmacniaczem, nawet mają u niektórych producentów informacje zapisane w enkoderze i serwo może się obudzić z błędem. Jeśli natomiast wymieniasz jakiś dodatkowy, synchronizacyjny to nie powinno być problemu. Zmniejszając rozdzielczość enkodera, zmniejszasz dokładność całej maszyny.

1lajk