Ethernet przemysłowy - Ethernet/IP, Modbus TCP, Profinet na jednym switchu?

Witam

Czy można do jednego switcha podpiąć:

  • sterownik z modułem komunikacyjnym Ethernet/IP,
  • panel operatorski z protokołem Modbus TCP
  • komputer z kartą sieciową Ethernet
  • drugi switch sieci Profinet

tak, aby to wszystko ze sobą mogło się komunikować? Innymi słowy czy można na jednym switchu mieszać różne protokoły oparte na Ethernecie, a jeśli nie to na co zwracać uwagę?

Tak, generalnie można można ale…
Wszystko zalezy od stopnia skomplikowania topologii sieci wymaganego poziomu niezawodności, dodatkowych fukcji monitoringu i zarządania. Widziałem już maszyny gdzie to wszytsko było w jednym zwykłm TP-linku i działało. Jesli budujesz dużą skomlikowaną maszynę lub linię produkcyjna sugerowałbym profesjonalne switche.
Jesli chodzi o EtherNet/IP to zwróć uwagę aby switch maił opcje IGMP snooping (wsparcie multicastu).

2 polubienia

A dlaczego nie można? :slight_smile:
Przełącznik ma spełniać jakie funkcje? Czy ma to być przełącznik warstwy 3 czy zwykły służący do podłączenia urządzeń do sieci?

Zresztą to nie ma znaczenia co podepniesz przy takiej konfiguracji o ile nie przekroczysz przepustowości portów odpowiednich danemu standardowi. Czy to panel operatorski czy sterownik z modułem - wygenerujesz ruch większy niż 100Mb/s na każdy port? Wątpię.

Tak jak pisał kolega wyżej na zwykłym TP-Linku by to zagrało. To już nie te sprzęty co dawniej z niewielką wydajnością i przepustowością kilku Mb na port.

1 polubienie

Generalnie stawiam swoje pierwsze kroki jako projektant w br. procesowej. Czasami muszę właśnie jakoś “pospinać do kupy” urządzenia różnych dostawców. Papier wszystko przyjmie, ale chciałem się właśnie upewnić czy od strony softwarowej da się te wszystkie różne protokoły oparte na ethernecie skomunikować, bo czasami widziałem w nazwie switcha: “switch profinet” co sugerowaloby, że obsługuje tylko profineta. Dzięki za odpowiedzi. :slight_smile:

1 polubienie

Tak, można popatrzeć na stronach sklepów z urządzeniami przemysłowymi jakieś przemysłowe switche światłowodowe, konwertery itp.

Aby profinet dzialal musi byc odpowiedni switch ktory spelnia wymagania profinetu. To ze jako tako sprzet dziala nie jest wystarczajaco dobre w automatyce