FANUC R-2000 iC - Bezpieczna wymiana sworznia przeciwwagi

Najciekawsze awarie maja miejsce na nocnej zmianie, wie o tym chyba każdy pracownik UR.
Chcę się podzielić kwiatkiem z którym przyszło nam się mierzyć pewnej pięknej niedzieli o 5 nad ranem.

Wspomniana wcześniej niedziela. O 5 rano do drzwi warsztatu elektrycznego nieśmiało puka brygadzista i informuje, że jeden z robotów na hali zaczął głośno pracować i chyba powinniśmy rzucić okiem.
Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazał się piękny widok zwiastujący kilka godzin pracy:


Awarii uległ sworzeń przeciwwagi 2 osi robota. (Nie była to nowość - ostatnia wymiana półtora roku wcześniej też na mojej zmianie. :slightly_smiling_face: )

Po zebraniu narzędzi precyzyjnych jak na pracę z robotem przystało


zabraliśmy się do wymiany.

I tutaj właściwa część mojego wpisu - przedstawię bezpieczny (dla nas i urządzenia) sposób wymiany uszkodzonego sworznia.

Najważniejsze jest odprężenie sprężyny wewnątrz przeciwwagi, mamy wtedy pewność, że nic nam nie “odskoczy” w czasie pracy.

  1. Ustawiamy 2 oś jak najbliżej pozycji “0”

  2. Tłoczysko przeciwwagi powinno być całkowicie schowane

  3. Zdejmujemy dekiel tylnej rewizji przeciwwagi. Jeśli nakrętka sprężyny jest dobrze widoczna i dostępna w otworze rewizyjnym to osiągnęliśmy żądaną pozycję.

Po ustawieniu w pozycji bezpiecznej przystępujemy do demontażu:

  1. Luzujemy nakrętkę ze zdjęcia powyżej. Ważne aby nie spadła potrzebny będzie klucz nasadowy 50.
  2. Luzujemy śruby oznaczone na zielono.
  3. Wykręcamy 4 śruby mocujące sworzeń (czerwone).
  4. Wkręcamy 2 śruby M6x60 (najlepiej utwardzane) w “żółte” otwory i dokręcamy je równomiernie ostukując uszkodzony sworzeń

    Po chwili wysiłku mamy miejsce na nową cześć, a winowajcę całej sytuacji na stole.

Pacjenta składamy w odwrotnej kolejności lekko postukując młotkiem :slight_smile:

W razie wątpliwości zachęcam do zadawania pytań.

Zgłaszam ten artykuł do Konkursu iAutomatyka i akceptuję jego regulamin.

3 polubienia

Gratulujemy! :slight_smile:

Parac została wyróżniona w Konkursie iAutomatyka - edycja listopad 2019.

Nagrodę dostarcza ambasador konkursu - firma iAutomatyka