IT w przemyśle. Jak znaleźć niszę, usługi i klientów

Witajcie,
postanowiłem otworzyć temat w naszym klubie, bo ciężko w sieci znaleźć lepsze miejsce na tego typu dyskusje. Otóż obecnie prowadzę działalność związana z tworzeniem systemów teleinformatycznych oraz pracuje na etacie jako programista integrator. Mam również doświadczenie w pracy z automatyka jako programista PLC i SCADA głównie siemens Step7 oraz Wonderware Intouch. Obecnie programuje głównie w Pythonie i C# ale C++ też nie jest mi obcy. Znam środowisko Linux, bazy danych, protokoły przemysłowe i informatyczne i tak dalej. Nie interesują mnie jednak systemy webowe, frontend czy pisanie stron internetowych dlatego stale poszukuje usług i rozwiązań jakimi mógłbym zająć się w branży przemysłowej bo w niej odnajduje się najbardziej.

I tu moje pytanie, czy według Was jest gdzieś nisza lub ciekawa gałąź przemyśłu związana z IT, w której można rozwijać swoje usługi i znaleźć potencjalnych klientów? Może coś nowego czego brakuje w dotychczasowych rozwiązaniach a można to lepiej napisać czy wykonać?

Chciałbym integrować i tworzyc systemy automatyki przemysłowej połączonej z IT.

A jeżeli nie w formie usług jako firma to chciałbym nawiązać współpracę z firmą dla ktorej będę realizować ciekawe zadania po stronie IT.

Kiedyś myślałem, aby rozwinąć taki projekt jak wtyczki do WordPress odczytujące dane z urządzeń automatyki + widgety do wizualizacji. WordPress to najpopularniejszy CMS więc jak robić, to na skalę światową.

Wtedy można by taką stronę postawić na lokalu i informatykom umożliwić wizualizowanie. Moim zdaniem ma potencjał. Coś jak WebHMI ale na silniku WordPress.

to o czym mówisz rozwiązują wszystkie narzędzia Open Source na przykład Zabbix, Grafana, Kibana. Oprogramowanie instalowane na serwerze Linux, dostępne dla wszystkich użytkowników sieci przez przeglądarkę internetową, daje możliwość analizowania danych w czasie rzeczywistym, pobierania pomiarów z urządzeń i prezentowania jako raporty, tabele, trendy, grafy.

Dodatkowo możemy sprawdzać dostępność tych urządzeń w sieci, badać ich parametry np. ilsosc wolnego RAM, CPU, miejsca w pamięci, temperaturę, mapy przedstawiające topologię. Masa możliwości :slight_smile: zajmuję się tym na codzień, ale nie dla przemysłu. Nie wiedziałem czy to będzie przydatne w jakimś stopniu i może zastąpić HMI

Tym lepiej jak są Open Source! Można by to zaimplementować jako gotowe wtyczki do wordperss i sprzedawać za pośrednictwem portalu Theme Forest lub przez własną stronę.

Generalnie podrzucam temat jako zajawkę, bo zanim taki pomysł zacznie zarabiać to trzeba miesięcy pracy, jak nie lat. O ile w ogóle to pomysł na zarabianie a nie hobby :wink:

a jako usługi myślisz że to mogło by wypalić?
przedstawiłeś fajny pomysł gotowego rozwiazania pod WordPress, a ja zastanawiam się przy okazji tego o czym wspomniałeś czy przemysł potrzebuje monitorowania dostępności sterowników i urządzeń oraz czegoś w zamian HMI.
Panele HMI kosztują sporo, a kosztem jednego urządzenia można stworzyć serwer mierzący parametry wielu linni produkcyjnych w danym zakładzie i udostępniać to poprzez przeglądarki i rozwijać jak tylko komu wygodnie. :slight_smile: