Jak pobrać backup HW z S7-1500? Rozproszony układ sterowania

Witam,

Czy ktoś zna sposób pobrania ze sterownika S7-1500 firmy @siemens działającego jako master w sieci rozproszonej (wyspy @balluff, przemienniki czestotliwosci, czujniki kodów kreskowych, panele HMI) backupu konfiguracji HW, oraz topologii sieci?

Projekt zrobiony w TIA portal V14 SP1.
Przy probie pobrania konfiguracji w zakładce online, PG wysypuje sie, przy probie detekcji niespecyfikowanego sterownika pobiera tylko niekompletne HW sterownika, brak możliwości podglądu Online programu.

1 polubienie

A w jaki sposób się łączysz? Tworzysz nowy projekt, dodajesz odpowiedni sterownik i wchodzisz w online?

W ten sposób też próbowałem, ale można też utworzyc nowy projekt i w zakładce online jest opcja upload to device HW and soft i to też nie działa.

Firmoware sterownika z którego próbowałem pobrać projekt nie wspiera uploadu, nowszy firmoware owszem ale tylko w przypadku zaznaczenia tej opcji przy tworzeniu projektu. Wpływ na to ma implementacja programu obwodów bezpieczeństwa. A odnośnie rozproszonej topologii sieci, trzeba by ręcznie dokładnie odtworzyć cała konfiguracje i dopiero pobierać program. Taka odpowiedź otrzymałem od Siemensa.

3 polubienia

Ehh…gdzie ten stary poczciwy siemens… :slight_smile:

Nowszy firmware chyba też średnio to wspiera, ostatnio miałem sytuację gdzie łączyłem się ze S7-1500F przez TIA v15 i nie mogłem pobrać czegokolwiek ze sterownika, ze względu na program safety. Także diagnostyka kończyła się na obejrzeniu programu i zakładce CPU diagnostic

Pytanie do UR, jakie procedury w takiej sytuacji?

To akurat trochę nie do mnie, zajmuję się integracją.

Jedyne co zostaje to telefon do producenta, tak też w tej sytuacji było.

A tak swoją droga wspominasz o safety. Distributed safety zainstalowane?

Tak, Siemens pg z update’ami

To chyba nie ma znaczenia, ja distributed safety nie mam a po otrzymaniu pliku źródłowego od producenta mam dostęp do całego projektu, nie mogę tylko wejść w safety.

Nie wiem jak z 1500 oraz jak z safety, ale w przypadku 1200 przy firmwarze mniejszym od 4.0 nie pobierzesz HW. Zapewne w 1500 jest podobnie

Wydaje mi się, że to już niezupełnie musi być sprawa Firmware’u. Wgrywając do sterownika projekt z safety jest jedno pole, które wprost mówi o tym czy upload po wgraniu będzie możliwy czy też nie.

Screen zrobiony w wersji 15.1, ale od 14 w górę powinno być identycznie.

3 polubienia

Sterownik musi byc przynajmniej na FW V2.1 no i TIA V14 SP1

To jeszcze odbiegajac od tematu troche. Jak poznac jaki jest firmware 1500?? W przypadku 1200 mozna po nr seryjnym np. Koncowka 1ah40 oznacza firmaware 4.0 a jak to jest w 1500? Czy jedynie mozemy to rozpoznac po odpaleniu online & diagnostic ?

W S7-1500 wystarczy ze rzucisz okiem na wyswietlacz, alternatywnie webserver, SAT albo TIA.
Z tym patrzeniem na numer katalogowy to sie nie zgodze do konca, tzn bedziesz mial FW 4.X, ale czy to jest 4.0, 4.1, 4.2 czy 4.3 to juz po numerze nie stwierdzisz.