Jak rozumieć normę PN-EN ISO 13849-1 (projektowanie sterowania a bezpieczeństwo)

Na blogu “Bezpieczeństwo w Systemach Sterowania” rozpoczynam cykl artykułów, w których zostanie podjęta próba wyjaśnienia od podstaw, w jaki sposób projektować część sterowania odpowiedzialną za bezpieczeństwo.


W tym celu norma PN-EN ISO 13849-1 zostanie rozłożona “na części”, co pozwoli łatwiej ją zrozumieć. Na początek artykuł w jaki sposób określić Performance Level dla projektowanej funkcji bezpieczeństwa.

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Część 4:

Część 5:

Część 6:

Część 7:

Część 8:

Część 9

Część 10

5 polubień

Świetny projekt :slight_smile: W takim razie proszę w jednym wątku publikować kolejne części. Temat główny można edytować i wklejać kolejne linki.

Co jaki okres możemy spodziewać się kolejnej części?

Cześć. Materiał na ten temat mam kompletny. Trudno mi określić na ile części go rozbiję. Będzie tego pewnie 8 części lub więcej. Postaram się umieszczać jedną część w tygodniu. Może być przerwa w okresie urlopowym za 2 tygodnie.

Kolejne części z tej serii:

Część 5:

Część 6:

Część 7:

Część 8:

1 polubienie

Cześć 9:

https://bezpieczenstwowsystemachsterowania.pl/2018/04/sterownik-bezpieczenstwa/
się narobiło …

Proponuję te spostrzeżenie przenieść na nowy temat, gdzie będzie można przedyskutować zasady dotyczące fizycznej realizacji sieci Profibus.

1 polubienie

Proszę zatem założyć nowy temat, wtedy będę mógł przenieść te zdjęcie do tego wątku.

Część 10:

Jeśli jesteś projektantem części sterowania maszyn, z pewnością znane są Ci zasady projektowania obwodów bezpieczeństwa. Odpowiedni dobór komponentów pozwala osiągnąć wymaganą niezawodność funkcji maszyny, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo

Dane na temat niezawodności komponentów powinny być dostarczane przez ich producentów. Co, jeśli tych danych nie ma? Zapraszam do artykułu.