Jak zostać programistą robotów przemysłowych?

No właśnie! Niby coś tam na studiach nas uczą o robotach przemysłowych, trochę o programowaniu PLC, gdzieniegdzie o elektrotechnice itd. Robimy magistra i przez jakiś czas pracujemy jako automatyk, programista PLC, elektromonter itd. Pokusa nam jednak rośnie, chcemy być specjalistami, chcemy mieć stabilne kompetencje no i w efekcie po co? Aby więcej zarabiać i godne życie wieść. Tak.


Źródło obrazu: newsweek

Robotyka przemysłowa to ewidentnie przyszłość i jak się domyślam jest lepsza w rankingu zarobków niż wyżej wymienione zawody.

Zastanawiam się i również do Was kieruję następujące pytania:

  1. Jaką obrać ścieżkę rozwoju w kierunku robotyki przemysłowej, zakładając że posiadam poziom średniozaawansowany z PLC, HMI, elektrotechniki, układów sterowania i regulacji?

Krokiem podstawowym jaki wydaje mi się podjąć w tym kierunku jest zmiana pracy i szukanie firmy, która będzie skłonna przyuczyć do zawodu.

  1. Czy jest aż takie zapotrzebowanie na programistów robotów przemysłowych, że przyjmują osoby bez doświadczenia?

No bo jak inaczej? Po studiach w zasadzie, nie wiele wiesz. Szkolenia płatne z robotyki, powiedzmy w EMT, to taka skompensowana dawka wiedzy, że po ukończeniu w zasadzie sporo podotykałeś ale po 2 tygodniach bez dalszej praktyki wiesz… o wiele mniej. Na pewno certyfikat ukończenia wygląda dobrze w CV i coś tam w głowie zostaje. Kieruję więc następujące pytanie:

  1. Czy przed zaczęciem kariery jako robotyk warto zainwestować 3-5k w szkolenia? Czy ta inwestycja zwróci się w wynagrodzeniu u pracodawcy, czy lepiej na takie szkolenia poczekać aż nas wyślą?

No bo jak nie szkolenia to gdzie?

  1. Czy robotyki przemysłowej można nauczyć się samemu? Jakie kompetencje dodatkowe należy rozwijać, aby lepiej sobie poradzić w zawodzie?

Jeśli tak to proszę o wskazanie sposobów, źródeł czy też literatury. Z tego co patrzyłem na Piece of Automation jest darmowy kurs online po polsku na bazie symulatora od Mitsubishi Electric.

  1. Czy znacie jeszcze jakieś ciekawe sposoby?
1 polubienie

Witaj, ja polecam ze swej strony zapisać się na kwalifikacyjne kursy zawodowe np. CKP Kraków, na kierunek mechatronik i tam masz dostęp do robota Fanuc.Kursy BEZPŁATNE. Samemu można dużo ogarnąć, jak na początek to już coś, niestety praca tylko z teachpedanta i samemu trzeba ogarnąć.
Moje programowanie

3 polubienia

Jak wyglądają zajęcia na takich kursach? Ktoś prowadzi te zajęcia, czy udostępnia sprzęt i sobie trzeba radzić samemu, czy może jedno i drugie?

Zajęcia z mechatroniki prowadzi nauczyciel, pokazuje podstawy z pneumatyki, plc i inne. Co do robota to tylko podstawy pokazuje, dalej trzeba ogarniać samemu, ale przynajmniej jest dostęp do robota.

2 polubienia

Nie każdy programista jest dobrym robotykiem i nie każdy robotyk jest dobrym programisa. Brzmi trywialne ale dzieje się tak dla tego, że do programowania robotów potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna. To trochę jak z jazdą samochodem - trzeba nauczyć się manewrowac w wąskich przestrzeniach niejednokrotnie o skomplikowanych kształtach. I tak jak z jazdą samochodem nie przychodzi to od razu. Kursy uczą obsługi robota, natomiast umiejętności sprawnego poruszania robotem nabiera się z doświadczeniem. Dobrym programem do nauki jest robot studio z Abb. Po pierwsze darmowa wersja na miesiąc po drugie w pełni zwirtualizowany kontroler. Firm zajmujących się robotyka najwięcej jest na Śląsku, ale także w Poznaniu, trójmiescie i Warszawie.

2 polubienia

Polecam profesjonalny platny kurs programowania wybranej przez ciebie marki robota, a pozniej praca w tym kierunku I zdobywanie doswiadczenia.:smile: