Jaki przyrząd (-y) pomiarowy do pomiarów elektrycznych zgodnie z PN-EN 60204-1

Witam szanowne grono,
szukam sprawdzonego, niedrogiego sprzętu do pomiarów:

  • rezystancji izolacji (500vdc)
  • ipz
  • ciągłości układu ochronnego
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Czy przed wprowadzeniem maszyny jako OEM przeprowadzacie pomiary elektryczne ( poparte protokołem ?) ? Dostarczacie je klientowi? Z tego co wiem do wykonania pomiarów i odbioru protokołu wystarczą uprawnienia SEP E + D, i przede wszystkim czy jako automatycy zajmujecie się tym, czy to raczej ‘działka’ elektryków?

Cześć, jeśli chodzi o sprzęt pomiarowy osobiście używam miernika Sonel MPI-520 do tego oczywiście dodatkowe akcesoria typu cęgi itp. Wystarczy on w zupełności do pomiarów maszyn tych mniejszych jak i tych dużych.
Jeśli chodzi o same pomiary maszyny, wykonujemy je dopiero po końcowym podłączeniu u klienta. Jak pamiętam kazdorazowa zmiana punktu zasilającego maszynę powinna być potwierdzona pomiarami i protokołem z pomiarów. Odnośnie wykonania pomiarów i odbioru naszego urządzenia to już jest kwestia co obejmujemy w usłudze. Czasami zdarza się tak, że my dostarczamy urządzenie, a wykonanie zasilania leży po stronie kogoś innego i ten ktoś wykonuje pomiary, ewentualnie klient sam wykonuje instalację, a my wykonujemy jej odbiór. W każdym razie jeśli wykonujemy pomiary elektryczne zawsze potwierdzamy je protokołem, oczywiście dostarczając oryginał do klienta i kopię zostawiając dla nas.
Do wykonywania samych pomiarów potrzebujesz uprawnień E w zakresie kontrolno-pomiarowym niestety nie możesz wtedy wykonać odbioru instalacji, do wykonywania odbiorów potrzebujesz uprawnień E+D oczywiście też w zakresie kontrolno-pomiarowym. Do tego dochodzi jeszcze wiedza w tym zakresie. Znam dużo ludzi którzy mają uprawnienia pomiarowe niestety nie mają o tym bladego pojęcia. Wykonując odbiór instalacji wiadome jest że jak to się mówi “papier wszystko przyjmie”, a prawidłowe wartości znajdziemy w necie, ale tu chodzi o bezpieczeństwo, a według mnie takie działanie nie jest bezpieczne dla osoby wykonującej odbiór ani dla osoby która użytkuje urządzenie dlatego uważam że wiedza i doświadczenie nie jest tu dodatkiem ale podstawą.
Odnośnie ostatniego pytania kto wykonuje pomiary to juz zależy od firmy i zakresu obowiązków dla pracownika. Spotkałem się z firmami gdzie za strone typowo elektryczną i pomiary odpowiadali tylko elektrycy, a byly też przypadki że automatyk robił za pomiarowca. Będąc aktualnie na własnej działalności zajmuje się głównie automatyką, ale wykonuje też odbiory elektryczne maszyn.
Pozdrawiam

Obawiam się, że niedrogi sprzęt do takich pomiarów nie istnieje.
U nas pomiary wykonujemy miernikiem PAT 805 prod. Sonel.
Dla urządzeń wykonujemy pomiary:

  • rezystancji izolacji
  • ciągłości obwodu ochronnego,
  • pomiary prądu upływowego itp.
    Pomiarów IPZ nie wykonujemy bo nie znamy parametrów obwodu zasilania jaki jest u Klienta. Wykonane u nas zawsze byłyby dobre bo posiadamy stanowisko w bliskim sąsiedztwie transformatora .
    Jeżeli Klient chce wykonujemy na miejscu po zainstalowaniu urządzenia na obiekcie
    Do wykonywania pomiarów potrzebujesz E plus wpis „Pomiary ochrony przeciwporażeniowej i……… „ oraz druga osoba do sprawdzenia potrzebuje D. Polecam zapoznanie się z normą PN-HD 60364 . Mam nadzieję, że pomogłem :wink:

Cześć i czołem.
A co sądzicie o Sonel MPI-506? Tańszy niż MPI 520.