Komunikacja Modbus RTU/TCP po GSM

Witajcie!

Przede mną ciekawy projekt do zrealizowania, ale zanim to mam kilka technologicznych problemów, które muszę rozwiązać. Potrzebuję skomunikować po GSM kilka lokalizacji z urządzeniami pomiarowymi i dane przetwarzać na serwerze, na komputerze PC. W różnych lokalizacjach oddalonych od siebie o max. 30km mam liczniki Modbus i niezbyt wygórowanym kosztem chciałbym stworzyć sieć łączącą wszystkie urządzenia aby bezpośrednio z komputera pobierać dane z urządzeń i zapisywać do bazy danych (potem przetwarzać). I tu mam kilka pytań:

  1. [Pytanie ogólne Mobus] Czy urządzenie działające tylko w trybie SLAVE potrzebuje urządzenia Master? Czy możemy bezpośrednio z urządzenia SLAVE odczytywać dane lub wysyłać za pośrednictwem konwertera?

  2. Jak wysłać takie dane przez sieć GSM jeśli mam:
    a) Jeden licznik w lokalizacji
    Wtedy rozumiem wystarczy tylko jeden konwerter do licznika?

    b) Kilka liczników w lokalizacji
    Czy tutaj potrzeba urządzenia Master i bramki Modbus lub konwertera zbiorczego GSM? Czy bramki Modbus z możliwością komunikacji GSM?

  3. Jak odebrać dane od wielu takich urządzeń? Również bramką Modbus/GSM?

Dodam, że urządzenia głównie będą obsługiwały komunikację Modbus RTU, ale w moim projekcie muszę mieć dostęp bezpośrednio do każdego urządzenia, najlepiej po IP. Więc najlepiej, gdyby wszystkie liczniki obsługiwały ModbusTCP?

Jak widać mam wiele pytań, więc wielkie dzięki za ewentualną pomoc, sugestie :slight_smile:

U mnie w firmie do takich zadań wykorzystujemy RBMTX’y… i z tego co wiem (jestem początkującym w branży i w razie pomyłki proszę mnie poprawić) można podłączyć zarówno modbusa TCP jak i RTU.

Cześć
Zapoznaj się ofertą Invetii [AB micro]. Mają swojego APN do transmisji przez GSM, dostarczają karty SIM - generalnie pakiet usług i modułów.
Jak coś nie wiesz to doradzą i pomogą w doborze. Generalnie są frontem do klienta.
https://www.inventia.pl/moduly-do-monitoringu-i-zdalnego-sterowania/

dzięki za sugestie,
w międzyczasie coś poczytałem w sieci i mniej więcej wiem już jaż do tego podejść, nadal jednak rodzi się kilka pytań:

  1. Jakie zbiorcze urządzenie do odbioru danych z wielu nadajników GSM ze wszystkich lokalizacji? Chociażby RBMTX, które wspomniał kolega powyżej?
  2. Jakie urządzenie zbiorcze na lokalizacjach, gdzie jest kilka liczników i chciałbym je odpytać o dane i przesłać przez GSM do mojego serwera? Wątpie aby dało się przez to odpytywać każde urządzenie z osobna - raczej urządzenie zbiorcze pobierało by dane ze wszystkich podległych liczników a po GSM wysyłało dane do serwera.
    Tutaj w grę wchodzi sterownik PLC i czytanie poszczególnych wejść, ale chyba to drogie rozwiązanie. Szukam czegoś optymalniejszego

Można też użyć konwerterów ursa link
http://test-automatyka.pl/?page_id=1501&lang=pl

Inventia jak najbardziej zadziała ale to jest chyba droższe rozwiązanie.

Cześć,
jestem na etapie testów.
zamówiłem F&F LE3M i konwerter URSA
Dodam update jak coś już stworzę konkretnego