Korytka na drzwiach szafy elektrycznej i rozdzielnicy czy opaski, trytytki i owijki?

Używacie korytek kablowych na drzwiach szafy, czy robicie to na opaskach i owijkach?
image

Czy tak jak pokazano na zdjęciu poniżej jest dopuszczalne?


Zdjęcie od Michała z fanpage iAutomatyka

Podejrzewam, że żadnej normy na to nie ma.
Ale osobiście uważam, że rozwiązanie z korytkiem jest lepsze a na pewno już szybsze w wykonaniu

Witam

Są też takie korytka grzebieniowe samoprzylepne VK-flex

A jak jest z wytrwałością tych korytek samoprzylepnych? Spotykałem szafy kilkuletnie gdzie podobne korytka po prostu odpadły.

Niektórzy stosują zwykle korytka i mocują na klej montażowy.

No to jest prawda, że z trwałością bywa różnie. Spotkałem takie które już na kablach się trzymały i takie które ciężko było oderwać.

Mowa tutaj oczywiście o kilku letnich szafach.

A wszystko też zależy jaka była powierzchnia przed klejeniem, kurz lub pył itp.

Schneider w swoich szafach ma specjalne ranciki perforowane, które można wykorzystać np. do montażu korytek na wkrętach do metalu. Klej odpadnie po kilku latach, nawet chociażby był niewidem jak mocny.

Co do owijek to sam z tego korzystam wtedy, gdy mam np. osznurować tak do 3 lampek sygnalizacyjnych bądź przycisków, większa ilość już się kwalifikuje pod korytko np. 40x40.

Jeśli rozchodzi się o to czego używać a czego nie, to sposobu na estetyczne rozwiązanie i trwałe zatem ciężko szukać, producenci powinni zadbać o montaż korytek na tylnej ścianie drzwi szaf sterowniczych ze względu na słabą trwałość samoprzylepnych korytek. W szafach Rittal czy Shneider są podziurkowane blaszki tak to nazwę z lewej i prawej strony, lub profile perforowane do których przykręcam płaskownik perforowany ok. 1 cm szer. możliwie jak najwęższy i dopiero na to montuję korytko grzebieniowe nie mam zdjęcia ale zapewniam, że wygląda to estetycznie i trwale. Oczywiście może komuś przeszkadzać to że owe rozwiązanie tak jakby wisi w powietrzu ale po paru latach gdy klej taśmy dwustronnej naszego korytka omówi posłuszeństwa to takie rozwiązanie będzie nadal się trzymać.

1 polubienie

Kiedyś znajomy elektryk coś takiego popełnił:


Nazwaliśmy to “Drzewkiem Szczęścia” :laughing:

3 polubienia