KURS CZYTANIA SCHEMATÓW ELEKTRYCZNYCH

Cześć !

Czy interesujesz się automatyka? Chcesz podnieść swoją wartość rynkową aby znaleźć lepszą pracę?

Lubisz technologię lub po prostu musisz zaspokoić ciekawość ?

DOBRZE TRAFIŁEŚ !

Nie da się tego osiągnąć bez znajomości czytania schematów !

Witam Cię na „ Kursie czytania schematów elektrycznych ”, podczas którego poznasz podstawowe symbole, zasady tworzenia oraz przećwiczysz rysowanie prostych, przykładowych schematów.

Zacznijmy od planu, abyś mógł zobaczyć co i gdzie znajdziesz:

1. Elementy na schematach

W tym :

  • Przyciski,
  • złącza,
  • węzły,
  • przekaźniki,
  • oraz źródła zasilania

2. Zasady rysowania schematów elektrycznych i elektrycznych

W tym :

  • Przecinanie się linii
  • równoległość linii
  • prostopadłość linii
  • oznaczanie symboli
  • numeracja zestyków

3. Proste schematy do narysowania + Odpowiedzi.

Jednak zanim zaczniemy…

Kim jestem ?

Nazywam się Artur Dybich. Z wykształcenia jestem Technikiem Mechatronikiem i w tym roku piszę egzamin zawodowy, aby uzyskać tytuł Technik Automatyk. Lubie uczyć. Mam rozwinięte tak zwane „soft-skills”, które pozwalają mi komunikować się bez większych trudności i przekazywać wiedzę bez nie jasności (Nawet rymować umiem :stuck_out_tongue_winking_eye:).

Kilka słów na wstępie ( już zaczynamy, daj mi jeszcze sekundę, obiecuję :yum:)

Rynek przedsiębiorstw produkcyjnych będzie rozwijał się w kierunku automatyzacji — to nieuniknione . Jednak „automat” w każdym znaczeniu tego słowa, nie obejdzie się bez swojego „ operatora „. Rynek pracy zareaguje na to w sposób oczywisty — będzie potrzebował operatorów. Nie da się być operatorem bez, chociaż podstaw czytania schematów. Jak już wytłumaczyłem Ci, dlaczego warto, abyś przeczytał ten kurs — ZACZYNAJMY !

1. Elementy na schematach

Każdy schemat musi się z czegoś składać. Całość nie istnieje bez elementów składowych. Te elementy nazywamy Symbolami .

Symbole dzielimy na kategorie mówiące o tym co przedstawiają. Zapoznamy się z nimi pokrótce. Nie będziemy wchodzić w to bardzo głęboko.

Przyciski.

One z kolei, dzielą się zależnie od tego jak są przełączane . Na schematach oznaczamy je symbolem „ S „.

Wyróżniamy także podział ze względu na to czy przycisk w stanie spoczynku ma zwarty styk lub rozwarty.

Tutaj przycisk rozwartego ( NON ormalnie O twarty(Normally Opened)) :

I zwartego ( NC – Normalnie Zamknięty( N ormally C losed) :

Numerki przy zestykach przycisków mają swoją zasadę oznaczania jeżeli stosujemy na schemacie więcej niż jeden przycisk . Przy przyciskach NC dajemy cyfry 1 , 2 oraz liczby zwiększając o 10 np.: (11 , 12) ; (21 , 22) ; (31 , 32) itd… W jednościach ma zawsze być przy ” górnym zestyku” 1 a przy „dolnym” 2. W przypadku przycisków NO robimy analogicznie : (3 ,4) ; (13 , 14) ; (23 , 24) itd…

Są też przyciski przełączne .

W ich przypadku numeracja może sprawiać problemy. Jeżeli dwa zestyki są u góry to mają parzyste liczby a jeden na dole ma nie parzyste. Styk przełączny zawsze ma „spięte” zestyki z cyframi 1 ( 11,21,31….) i 2 (12,22,32…)

Czujniki

Ich symbole mogą mieć postać ogólną .

Na przykład, to jest postać ogólna czujnika magnetycznego (postać stykowa) :

Tu są symbole czujników w wersji „oryginalnej” – tak powinno się rysować czujniki, jednak czasami dla oszczędności miejsca, wykorzystuje się postać stykową podaną powyżej. Zależy to także od tego czy mamy narzucone, aby na schemacie znajdowały się symbole „3 żyłowe”. Czujniki na schematach oznaczamy literą „ B „.

B1 – Czujnik pojemnościowy

B2 – Czujnik magnetyczny (kontaktron)

B3 – Czujnik optyczny

B4 – Czujnik Indukcyjny

Przekaźniki.

Przekaźniki oznaczamy literą „ K ” na schematach. Przekaźniki posiadają swoje styki : Główne i pomocnicze . Na przykładzie poniżej, dotyczącym poprawnie narysowanego schematu, znajduje się taki właśnie styk przekaźnika. Nazywamy je tak samo jak przekaźniki, których są częścią np.: K1 . Przyłącza nazywamy „ A1 ” i „ A2 „. Każda cewka przekaźnika ma tak samo nazwane przyłącza – nie ważne, która z kolei jest podłączona na schemacie. Symbol ogólny cewki przekaźnika wygląda tak :

Można jednak wyróżnić jeszcze kilka rodzajów przekaźników.

Dodatkiem tutaj może być jeszcze Lampka Sygnalizacyjna .

Nie jest ona przekaźnikiem , jednak jest bardzo często używana i nie pokazanie jej tutaj, było by niedomówieniem. Uznałem, że najlepiej będzie pasować do przekaźników, ponieważ używa się ich podobnie: jako wyjście – coś co odbiera sygnał i wykonuje jakąś akcje – w tym wypadku : Świeci. Tak jak mówiłem, to same podstawy więc poznamy tylko symbole. Nie będziemy się zagłębiać w różnice między nimi.

Zostało nam jeszcze zasilanie .

Bez tego ani rusz. To będą symbole używane w schematach sieci 24 V DC .

„+24V” to oznaczenie dodatniej listwy zasilającej zwanej też „ L+ „.
„0V” to oznaczenie ujemnej listwy zasilającej zwanej też „ L- „.

2. Zasady rysowania schematów elektrycznych i elektrycznych

Zasady są proste . Przede wszystkim, są po to, aby robić CZYTELNY schemat. Nikt nie ma czasu spędzać godzin nad rozszyfrowaniem gdzie łączą się odpowiednie przewody.

Dobry przykład:

Zły przykład :

Widać chyba różnice. Linie muszą być równolegle i prostopadłe . Nie mogą być narysowane pod kątem . Nie mogą się również przecinać .

Kierunek przepływu prądu zawsze powinien wyglądać tak:

Z zasad to tyle. Oczywiście to z punktu rysownika. Stosowanych norm przy schematach elektrycznych jest dużo więcej . Jednak nie stosuje się ich wszystkich „na gminnie”, no chyba, że pracuje się w wielkim zakładzie produkcyjnym. Po prostu przedstawiam same podstawy. Nie trudne prawda ?

3. Proste schematy do narysowania + Odpowiedzi.

Pierwszym schematem do narysowania będzie najprostsze zapalenie lampki sygnalizacyjnej. Spróbuj sam a następnie sprawdź z odpowiedzią. Jeżeli wykonałeś poprawnie – Brawo ! :slightly_smiling_face:

Odp. 1.

Drugim schematem do narysowania będzie zapalenie lampki sygnalizacyjnej z wykorzystaniem styku przekaźnika. Spróbuj sam a następnie sprawdź z odpowiedzią.

Odp. 2

Trzecim schematem do narysowania będzie zapalenie lampki sygnalizacyjnej po czasie 5 sek. To przykład dla trochę bardziej zaawansowanych, gdzie trzeba znać już na przykład – przerzutnik RS. Spróbuj sam a następnie sprawdź z odpowiedzią.

Odp. 3

Zakończenie.

Brawo ! Dotrwałeś do końca kursu! Możesz być z siebie dumny.

Mam nadzieję, że to co napisałem, chociaż trochę pomoże Ci zwiększyć swoje umiejętności wymagane do sporządzania i czytania schematów elektrycznych. Tak jak mówiłem – to same podstawy – mają Ci pomóc zacząć.

Dziękuję Ci pięknie za uwagę.

Pozdrawiam.

2 polubienia

Dziękuję kolego za wstęp do czytania schematów elektrycznych. Można by rozszerzyć ten kurs o część drugą ? Wkrótce mam w planie przynieść z pracy kilka schematów elektrycznych do maszyn, zeskanować je i podyskutować z forumowymi kolegami. Warto byłoby trochę uzupełnić wiedzę z Twoją pomocą i kreatywnością innych forumowych kolegów. Pozdrawiam!

1 polubienie