Monitoring zużycia mediów - liczniki

Witam szanownych specjalistów! :slight_smile:

Zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii i spostrzeżeń na temat pomiaru zużycia mediów.
Spotkaliście się z tym tematem już? Może sami tworzyliście takie systemy lub słyszeliście że gdzieś było to wdrażane.

Jak widzicie zapotrzebowanie w sektorze prywatnym a jak w publicznym na takie systemy?

Zastanawiam się nad tym tematem od dawna i myślę o dosyć szerokim spektrum działania w tym temacie tj. pomiary w czasie rzeczywistym liczników energii, gazu, przepływu wody i gazów specjalnych. Do tego raportowanie, systemy monitujące o przekroczeniu zużycia, podgląd zdalny, bazy danych, wizualizacja pomiarów, trendy…

Czekam na Wasze opinie i pozdrawiam!
Michał

1 polubienie

Cześć wszystkim!

Z mojej perspektywy, w ostatnim czasie (półtora, może dwa lata) zdecydowanie widać wzrost zainteresowania systemami do zarządzania zużyciem energii. Jest to na pewno bardzo mocno napędzane zmianami, jakie obserwujemy w cenach energii elektrycznej i firmy muszą działać, żeby obcinać koszty (albo przynajmniej zapobiegać znacznym wzrostom).

Według mnie to temat rzeka - bardzo dużo zagadnień jest zarówno od strony fizycznego pomiaru czy komunikacji urządzeń pomiarowych z systemem centralnym, jak i budowania wizualizacji, raportowania i funkcjonalności takich systemów, aby były jak najbardziej użyteczne.

Też jestem ciekaw opinii innych osób w tym temacie :slight_smile:

Pozdrawiam,
Mateusz

1 polubienie

Michale,
poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Otóż pomiar zużycia mediów jest bardzo ważny, głównie z powodu oszczędności energii w budynkach, ale również z innych względów. W ostatnim czasie zapotrzebowanie na pomiar zużycia mediów wzrosło tak bardzo w sektorze publicznym (prawdopodobnie w sektorze prywatnym trochę mniej), że w nowo budowanych budynkach oraz tych modernizowanych nie można się wręcz bez tego obejść. Prawda jest taka, że pomiar zużycia mediów jest standardem i jeśli myślisz nad biznesem w tym kierunku to bardzo dobry trop.

Po pierwsze: do czego jest potrzebny pomiar?

  • monitoring zużycia mediów pozwala po prostu zaoszczędzić kasę
  • monitoring jest potrzebny w budynkach użyteczności publicznej typu biurowce, gdzie zarządca budynku musi monitorować zużycie mediów przez najemców
  • nagły spadek lub wzrost zużycia wody lub energii elektrycznej może sygnalizować awarię.

Po drugie: jak obecnie rozwiązywany jest monitoring?

  • stany liczników są przekazywane do BMS (Building Management System) lub EMS (Energy Management System) za pośrednictwem protokołów komunikacyjnych typu Modbus lub Mbus. Na rynku jest mnóstwo dostawców takich systemów - wystarczy, że wyszukasz dostawców automatyki budynkowej - każdy ma takie rozwiązanie i oferuje je równocześnie z rozbudowanym system BMS, który pełni również inne funkcje.
  • w budynkach niekomercyjnych są stosowane prostsze rozwiązania typu podłączenie licznika, np. impulsowego do jednostki centralnej i aplikacja obrabiająca dane
1 polubienie

nie ukrywam, że temat poruszyłem właśnie w celu rozeznania czy takie usługi mogą mieć popyt i rację bytu :yum: ostatnio często zastanawiam się nad wdrożeniem do własnej działalności takiej usługi a nawet nad ukierunkowaniem i wyspecjalizowaniem się właśnie w tej działce. mam też styczność dosyć szczegółowo z technologią LoRa/LoraWAN więc w tym też widzę przyszłość :slight_smile: