Nauka programowania PLC w domu

Ja w temacie, chodzi głównie o chyba już podstawę która jest Siemens s7-300, poszukuje jednak jakiegoś symulatora (wiem o artykule na iautomatyka i oczekuje wprowadzenia w temat lub dokladniejszego wyjaśnienia co się z czym je), czegoś co pozwoli mi napisać program a następnie zwizualizować jak on działa (nie oczekuje super animacji 3D), jakieś przyjazne środowisko programowania na początek ale także takie które faktycznie będzie mogło być wykorzystane w trakcie pracy. W językach wysokiego poziomu sprawa wygląda dla mnie o niebo łatwiej a za PLC nie mam pojęcia z której strony złapać :confused: Dodam tylko, że jak łatwo się domyśleć szukam możliwe opcji bez wydatków jeśli jednak wymaganiom które opisałem sprosta kombinacja z iautomatyka (kosztuje bodajże ok. 200zł) to nie będzie to większy problem. Proszę jednak o darmowe symulatory oraz środowiska do programowania chociaż na początek :slight_smile:

A może zacznij na codesys? Tutaj masz darmowy tutorial

Natomiast kursy Siemens i inne z podstaw można taniej dostać online tutaj:

Tutaj też darmowy tutorial Fatek + Weintek

Hmm, chodziło mi bardziej o darmowy symulator i środowisko, co do samego procesu nauki konkretnych akcji jakoś sobię poradzę z wujkiem google :slight_smile: Ale dziękuję, czekam na jeszcze jakieś propozycje

Pojecie darmowy, a darmowy. Jak bedziesz siedzial w domu to swiat sie nie zalamie gdy sciagniesz TiA+PLC Sim i Factory IO bardziej lewo niz prawo. Jak bys juz mial na tym zarabiac, no to wtedy nie ladnie z piratem biegac. Zdania sa rozne, jedni lubia, inni nienawidza, ale TiA to dobry wybor na poczatek, bo jest tego po prostu pelno na rynku. Ilosc materialow i wsparcia w wypadku TiA tez zawsze bedzie wygrywac, wysatrczy zobaczyc arty na iA, o siemensie jest wiecej niz o calej reszcie razem wziętej.

1 polubienie

Domyślnie dodać cudzysłów wokół darmowy :smiley: Wszyscy jesteśmy ludźmi :wink: natomiast nie dopisałem właśnie szczegółów typu czy potrzebuje wgl czegoś poza komputerem do nauki takieho programowania nawet z użyciem symulatora.

Odpowiedź natomiast bardzo satysfakcjonująca i pomocna, wielkie dzięki! :slight_smile:

w sumie nie potrzeba nic, warto miec dwa monitory, ale to tylko wygoda. TiaPortal czyli srodowisko programistyczne odplasz na kompie, PLC Sim, to malutkie okienko, symulator PLC, Factory IO to jest w sumie gra, taka wizualizacja fabryki z mozliwoscia polaczenia do PLC/PLC Sim.

Do nauki nawet lepiej nie miec niczego po czasie stwierdzam, czesc osob lubi miec fiziczny sprzet, ale mozesz zasymulowac wejscia i wyjscia lampkami i przyciskami. A jakies przebiegi, bezpieczenstwo, czy cos co dziala w cyklu, to juz tak slabo. A gra zrobi to wszystko za Ciebie.

Jest taka legenda pogloska, ze siemensowi na reke jest piracenie ich softu, bo dzieki temu zyskuja nowych programistow, ktorzy z racji znajomosci ich sprzetu go pozniej wprowadzaja.

1 polubienie

Jeszcze raz wielkie dzięki! Bardzo pomogłeś, karma wraca :smiley:

@Quniks możesz zacząć od Step 7 i plc sim plus factory i/o, łatwiej będzie komputerowi wyrobić. Tak jak pisał @Bercow nie potrzebujesz nic oprócz
Komputera i chęci. Poradniki połączenia programów są na stronie factory io także nie będziesz miał problemu. Jak masz jakieś pytania to śmiało .

1 polubienie

6 posts were split to a new topic: Jaki komputer jest potrzebny do Factory IO

Hej, jak Ci idzie z programowanie w TIA 7 ? Właśnie chciałbym rozpocząć w domu naukę tego środowiska. Pozdrawiam

Zmieniłem trochę priorytety w życiu i już się tego nie uczę, ale bez żadnego wysiłku przy sporadycznym klikaniu zrobiłem projekt który pokazałem znajomemu inzynierowi i powiedział że to jest na poziomie zadań z 2/3 roku studiów (pisałem matury w tym roku). Tak naprawdę wszystkiego możesz się nauczyć w domu, jak ktoś Ci powie że nie prawda bo sterownika nie dotkniesz, to go nie słuchaj :stuck_out_tongue: takich rzeczy jak podłączanie sterownika czy sprawdzenie połączenia fizycznie uczy się godzine, a resztę możesz zrobić w tia portal.

Dziękuję za odpowiedź. Znalazłem darmową wersję TIA portal 7. Ale jest tylko darmowa przez miesiąc czasu…

Powodzenia w dalszej karierze i dziękuję za szczerą odpowiedź!