Nauka programowania PLC

Cześć,

W jakim języku najlepiej obecnie opłaca się uczyć programować sterowniki PLC aby nie mieć problemu w znalezieniu dobrej pracy jako programista?

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź.

Ogólnie to temat rzeka, ale zgodna z prawdą na pewno będzie odpowiedź:
LAD i/lub ST
Drabinkę ceni się za prostotę i łatwość zrozumienia przez osoby bardziej związane z elektryką.
ST (SCL u Siemensa) zdobywa popularność choćby dlatego, że jest bardziej zbliżony do języków programowania wysokiego poziomu, więc łatwiej przyswajalny dla osób bardziej związanych z Informatyką/programowaniem w językach takich jak C#, Python itd.
Osobiście bardziej radzę Ci ST, bo moim zdaniem będzie wypierał LAD, ale znajdą się pewnie osoby, które powiedzą, że programowanie w drabince nie zaniknie w najbliższej przyszłości.

1 polubienie

W jednej z firm dla których pracowałem, było odgórne zarządzenie żeby to co się da upychać w drabince.
Miało to na celu ułatwienie diagnostyki służbom utrzymania ruchu - czyt. ludzie którzy nie programują na co dzień a program używają jako narzędzie przy usuwaniu usterki.
Oczywiście nie wszystko da się zrobić w drabince więc ST czy FB [Function Block] też się przyda. Wyższy level SFC [Sequenctial Function Chart] - sterowanie sekwencyjne, też warto wiedzieć o co w tym chodzi.

W szkole uczyłem się programowania w LAD.
W obecnej pracy programuje w języku ST na plc Beckhoff, i nie wyobrażam sobie wrócić do programowania w LAD.
Oczywiście część prostego kodu który można zapisać w LAD jest przydatną rzeczą.

1 polubienie

Nie bez znaczenia jest też to dla kogo będziesz pracował - jeżeli firma integratorska to może mieć własny standard i trzymać się jednego sprzętu i języka. Może też być tak, że wykonując jakieś zlecenie zostanie Im narzucony producent. Np. robiąc coś dla amerykańskiego koncernu najprawdopodobniej narzucą Ci PLC Allen-Bradley.
A z kolei w sterownikach Allen-Bradley drabinka jest najbardziej wspieranym językiem. Wg wizji producenta te sterowniki powinny być programowane w LAD