Nauka programowania sterowników w środowisku CODESYS

Witam,
Programowałem sterowniki Allen-Bradley oraz Siemensa, ale mam zaległości w kwestii Codesys, które chciałbym nadrobić. Dodam, że nie mam doświadczenia w programowaniu w językach wysokiego poziomu.

Mam pytanie do użytkowników forum czy macie jakieś wskazówki jak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w środowisku Codesys? Od razu zaznaczę, że chodzi mi tutaj o poznanie tych możliwości Codesys, których nie ma w AB czy Siemensie.

Byłem rok temu na szkoleniu z programowania sterowników Lenze w PLC Designerze. Po tym szkoleniu wykonałem 1 prostą aplikację. Właśnie skończyłem odświeżać sobie informacje z materiałów szkoleniowych, które dostałem. Mam zainstalowany najnowszy Codesys oraz PLC Designer. Wszystko jest spoko tylko mam wrażenie, że to środowisko kuleje w kwestii dostępnej dokumentacji oraz helpa w porównaniu do AB a jeszcze bardziej w porównaniu do Siemensa.
Przykładowo jeśli ktoś chce się nauczyć programować w Studio 5000 lub TIA Portalu to może odpalić program, symulację, a następnie po kolei zapoznawać się ze wszystkimi elementami dostępnymi w środowisku. W przypadku TIA Portalu i Studio 5000 odpalam sobie program i mogę po kolei przechodzić przez wszystkie jego elementy, a wtedy gdy coś jest dla mnie niejasne klikam F1 i dostaję komplet informacji, których potrzebuję. Dodatkowo jest jeszcze pomoc kontekstowa i opcja HELP w wielu okienkach. Muszę powiedzieć z doświadczenia, że takim sposobem nauczyłem się bardzo dużo w kwestii Siemensa i Allena-Bradleya. Chciałem pójść tą drogą również w Codesysie i natrafiłem na barierę. Po kliknięciu F1 help rzeczywiście jest, ale w mojej opinii nie jest zbyt dobry. W żadnym okienku nie natrafiłem na przycisk HELP.
W związku z tym pomyślałem, że pójdę drogą manuali - w końcu na temat Siemensa i Allena-Bradleya również edukowałem się w ten sposób. Niestety tutaj też pojawił się problem, bo ciężko o dobrą dokumentację.
W związku z tym mam pytanie czy znacie jakieś dobre manuale do nauki Codesysa?

Jak wspominałem nowością jest dla mnie programowanie obiektowe. Powoli zaczynami oswajać się z możliwościami jakie są dostępne, ale pojawia się kwestia zastosowania, ogólnych wytycznych odnośnie programowania czy wzorców projektowych. Czy macie jakieś materiały/linki do publikacji, które mogłby rozjaśnić coś w tej kwestii? Kluczowe znaczenia ma tutaj przystępność - chodzi o to, żeby osoba tylko ze świata sterowników była w stanie te informacje pojąć w rozsądnym czasie.
Nie chciałbym się doktoryzować w kwestii C# / C++, ale poszerzyć swoje informacje na temat programowania obiektowego tak, aby móc dobrze wykorzystywać możliwości oferowane w tej kwestii przez Codesys. Myślę, że to bardzo dobry materiał na artykuł na iAutomatykę, bo nigdzie w sieci nie znajdziemy czegoś takiego.

Myślę, że jeszcze w tym roku pojawi się kurs online video z programowania w codesys na pieceofautomation.pl choć na początku na poziomie podstawowym.

Póki co podrzucam link do wyników wyszukiwania “codesys” na iAutomatyka. Dużo tego nie ma ale zawsze coś mi można zobaczyć.
https://iautomatyka.pl/?s=Codesys

Jakby ktoś posiadał inne źródła na ten temat to warto wklejać tutaj linki. Po to też jest nasz klub :wink:

3 polubienia

Muszę zweryfikować to, co napisałem w temacie. Przypadkiem szukając informacji o czymś innym znalazłem:

https://stefanhenneken.wordpress.com/category/iec-61131-3-english/

Przykładowe wpisy:

  • IEC 61131-3: The ‘Abstract Factory’ Pattern
  • [IEC 61131-3: Methods, Properties and Inheritance]
  • IEC 61131-3: Arrays with variable length.

Jak dla mnie bomba :stuck_out_tongue:

1 polubienie

W Codesys 2 wskazujesz myszką obiekt np TON albo F_Trig wciskasz F1 i masz okno z informacją o danej funkcji a nawet przykłady jej użycia w różnych językach IL FBD ST.

Kopalnia wiedzy
Programowanie sterowników PLC w systemie CoDeSys 2.3

Z Lekkim poślizgiem, ale zapraszam na zapisy na kurs online o codesys: