Obliczanie ilości produktu w czasie rzeczywistym

Cześć

Potrzebuje pomocy, chce liczyć w PLC jaka prędkość produkcji opakowań jest w czasie rzeczywistym, tzn. Mam sensor optyczny który chciałbym wykorzystać, oraz sterownik PLC.

Teraz tak:

Po lini poruszają się opakowania, chce obliczyć jaka jest prędkość maszyny tzn ile sztuk na godzinę produkuje, wszystko ma być w czasie rzeczywistym, również chciałbym liczyć średnią prędkość jaka była na zmianie czyli np na 8 godzin.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Wszystko zależy od tego jaka jest maksymalna prędkość maszyny, czas wykonywania programu i jaką częstotliwość sygnału obsłuży wejście.

Następnie zliczasz zbocza. W sterowniku są również funkcje, którymi możesz wyciągnąć aktualny czas i na tej podstawie odliczać czas.

Pamiętaj, że sensor należy zabudować, aby operatorzy sztucznie ręką nie “przyspieszali” maszyny :slight_smile:

2lajki

Własnie tak jak mówi @PMarek. Wszystko zależy od prędkośc maszyny i sprzętu jaki masz.

W sterowniku powinien być zabudowany licznik. Przepisuj początkowo jego wartość do pomocniczego rejestru. Natępnie użyj timera o który odliczy Ci twoją podstawę czasową (np. uśrednianie ilości sztuk przez 10sekund). Po tych 10sek odejmij aktualną wartość licznika o tej która zapamiętałeś i podziel przez podstawę czasową. Dostaniesz wartośc średnią w tym czasie. Dalej nadpisz rejestr pomocniczy od którego przepiszesz aktualną ilość zrobionych sztuk.

Jeśli chodzi o średnią z 8h to zrób analogicznie. Dodatkowa zmienna i dziel ją albo przez ilość czasu od początku zmiany albo przez 8h.

3lajki

Dzięki Panowie za pomoc​:+1::+1: