Opóźnienie załączenia elektrozaworu z sygnału fotoprzekaźnika bez modyfikacji programu PLC

Cześć wszystkim
Mam zamontowany system odrzucenia przewróconych butelek na linii (dwa sensory gdy obydwa widzą Oki gdy tylko dolny nok) programowo jest ustawione że:

  • gdy butelka jest przywrócona załącza cewkę na kilka ms otwiera zawór i jeden szybki podmuch odrzuca butelkę,
  • jest również opcja że gdy czujnik widzi dłużej butelki (opcja w przypadku blokady linii) zawór dmucha ciągłym powietrzem aż czujnik będzie miał przerwę.

Chcę dodać jeszcze jeden elektrozawór i umieścić dysze wydmuchu w innym miejscu z wykorzystaniem sygnałów z tych wcześniejszych czujników tylko że chce by na nim nie było tych krótkich podmuchów gdy butelka jest przywrócona tylko ten dłuższy gdy linia jest zablokowana. Jakieś pomysły? Dodam że nie mam możliwości edycji programowej, myślałem o przekaźniku czasowym ale może macie inne pomysły, chce to zrobić w miarę szybko i tanio. Dziękuję za wszelką pomoc :wink::wink:

W tym przypadku potrzebujesz rozszerzyć sygnały wyjściowe z fotoprzekaźników za pomocą przekaźników przemysłowych dwu lub cztero polowych (np. Finder). Tak aby jedno wyjście dodatkowego przekaźnika było podłączone do PLC a drugie do wykorzystania w nowym układzie.

Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem to poniższe etapy powinny pomóc:

  • Na wyjście dolnego i górnego fotoprzekaźnika podłącz cewkę przekaźnika najlepiej półprzewodnikowego (ze względu na dużą częstotliwość załączania).
  • Jedno wyjście z każdego przekaźnika podłącz do PLC tak aby oryginalny układ działał.
  • Drugie wyjście z dodatkowych przekaźników wykorzystaj do nowego układu.

W ten sposób mamy rozszyte sygnały. Teraz opcje rozbudowy:

  • wykorzystaj zdublowane sygnały do budowy nowego układu. Dodaj przekaźnik czasowy w zależności od tego czego potrzebujesz. Polecam ten artykuł, w którym opisaliśmy funkcje przekaźnika wielofunkcyjnego raz takiego na sterydach:
  • W takich przypadkach być może opłaci zastosowanie sterownika easyE4. Zestaw startowy np. EASY-BOX-E4-DC1 z oprogramowaniem można już kupić za około 450 zł netto. Dwa dodatkowe sygnały z fotoprzekaźników podłączysz na wejścia easy E4 a wyjście sterownika do cewki elektrozaworu. To co zaprogramujesz to już Twoja wola :slight_smile: . Do szybszego startu polecam też nasz kurs programowania kurseasye4.pl

Alternatywa to inne przekaźniki programowalne np. Siemens LOGO! ale trzeba zobaczyć ceny i przekalkulować sobie, czy nie wystarczy przekaźnik czasowy z opóźnionym załączeniem.

Dzięki Marcin za szczegółowe wyjaśnienie, na biedę potrzebuje tylko wyciągnąć sygnały z dolnego fotoprzekaźnika który odpowiada za załączenie długiego podmuchu. Powiedz mi jeszcze, mam te sygnały wprowadzone do listwy zaciskowej (taki tam koncentrator) a później przewodem wielożyłowym idzie do PLC, listwe mam blisko tej nowej modyfikacji, powiedz mi czy mogę się tam wpiac bezpośrednio czy lepiej odizolować to galwanicznie przekaźnikiem? Czy mogę od razu jakiś przekaźnik czasowy dać? Albo czy nie lepiej byłoby wykorzystać sygnał wyjściowy cewki elektrozaworu i tam dać przekaźnik zrobić opóźnienie by wyeliminować ten krótki pik podłączyć drugi elektrozawór? Miałem też pomysł z pneumatycznym zaworem czasowym ale droższy jest od easyE4 teraz widzę.

Pozdrawiam

Ja bym odseparował ten sygnał na dwa:

  • do PLC.
  • do przekaźnika czasowego.

Jeśli wepniesz się w sygnał równolegle przekaźnikiem czasowym to również zadziała. Bezpieczniej jednak zawsze w takich przypadkach sygnał odseparować. Trzeba minimalizować ryzyko występowania anomalii.

Dzięki bardzo za info, chyba zastosuje easyE4, nowy sterownik w nauce do kolekcji :blush: ta cena co pisałeś wcześniej dotyczy również firm czy tylko indywidualne,edukacyjnie?

1 polubienie

Taką cenę spotkałem w internecie i z pewnością była dla każdego. Zapytaj Staport o ten zestaw EASY-BOX-E4-DC1, mają ogłoszenie na allektro.

Warto zainteresować się ARGEE od firmy Turck. Ich moduły I/O można programować tak, aby wykonywały prostą logikę. Do tego tupu zastosowań, gdzie naszynę trzeba wyposażyć w dodatkową nieskomplikowaną logikę jest idealne i działa bez zarzutu. I nie trzeba dodatkowej szafki prefabrykować, bo moduły te są w IP67.

1 polubienie

Możesz podesłać jakiś link o tych modułach? Strona która znalazłem nie działa.
I jaka cena?

Pozdrawiam

http://pdb2.turck.de/pl/de/products/000000370002b2930005003a
Cena orientacyjna 450 zł za moduł TBEN-S1-8DXP, po rabacie od handlowca firmy Turck. Kupujesz taki, środowisko ARGEE ściągasz na komputer za darmo od Turcka i uruchamiasz w przeglądarce. Prosta konfiguracja i możliwość przesymulowania programu. Moduł DXP oznacza, że można dowolnie konfigurować porty jako wejścia i wyjścia. Podłączasz sygnał wyjściowy obecnego układu sterowania, który do tej pory służy jako sterowanie jakimś elementem wykonawczym do wejścia modułu TBEN. Podłączasz do innego wejścia modułu TBEN inny sygnał, aby zmienić logikę sterowanego elementu. A do skonfigurowanego wyjścia modułu TBEN podłączasz ten element wykonawczy. Masz dzięki temu zmianę funkcjonalności bez ruszania sterownika PLC maszyny. ARGEE ma nawet możliwość zaprogramowania opóźnień, liczników, impulsów, prostej arytmetyki itd.

I jeszcze jedno. Jak będziesz miał połączenie poprzez Wi-Fi, to programować w ARGEE możesz nawet przy użyciu smartfona.