Wykuliśmy kolejny film! Tym razem we współpracy z polską firmą ASTOR. Wysłali do nas sprzęty firmy Emerson (dawniej Ge, gdyż Emerson przejął od Ge niektóre jednostki).
Co to ten PAC?
Wygląda jak switch, a wydajnością dorównuję komputerom przemysłowym. O czym mowa? Kontroler PACSystems CPE100. Wykorzystasz go do małych i średnich systemów automatyki. Razem z modułami RSTi-EP oraz panelem QuickPanel+ stanowi nie lada gratkę automatykom. Cały zestaw to doskonały przykład jeśli mówimy o urządzeniach należących do Przemysłu 4.0. W naszym najnowszym filmie nie tylko przedstawiamy cały zestaw, ale też omawiamy pierwsze kroki konfiguracyjne w narzędziu Proficy Machine Edition 9.50
Jeśli masz pytania, śmiało dodaj tutaj komentarz! Firma ASTOR deklaruje, że postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania w klubie, dotyczące tego systemu.
Cześć,
jak będę umiał to chętnie odpowiem na pytania dotyczące sprzętu.
Jak pytanie mnie przerośnie, to mamy tu kilku specjalistów od GE/Emerson - zapytam ich i tez odpowiem.
Czy mógłbym prosić o krótkie wyjaśnienie, gdzie jest granica pomiędzy PLC i PAC?
Kiedy mamy decydować się na jedno lub drugie? Czy można prosić o jakiś przykład?
Cześć, w ASTOR nie próbowaliśmy IO-Link ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby przetestować. Jeśli chcesz możesz samodzielnie - wypożyczam bezpłatnie sprzęt na testy.
Cześć Julian - to ciężkie pytanie na które teraz trudno się odpowiada. Jeśli zapytał byś 10 lat temu to bym powiedział, że PLC dedykowane jest dla systemów o charakterze dyskretnym i motion, w którym większość logiki buduje się w oparciu o język LD, a cykl programu zamyka się w pojedynczych milisekundach. PAC z kolei był dla aplikacji, gdzie sterowanie dotykało części procesowej uzupełnionej o część dyskretną. Teraz z uwagi na zastosowane technologie i wydajności ta granica się zaciera. Zarówno w PLC i PAC jesteśmy w stanie realizować te same funkcje, ale w dalszym ciągu wszędzie tam, gdzie sterowany proces ma charakter ciągły, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kontroler PAC z uwagi na serwis na ruchu, rozbudowaną komunikację i kilka sposobów programowania. Jeśli jednak zależy nam na minimalnym cyklu, łatwej integracji z systemami napędowymi lub logika będzie nieskomplikowana to powinniśmy wybrać system sterowania klasy PLC.
Przez 4 dni nie wiele można zrobić zwłaszcza, że trzeba jeszcze pracować miedzy czasie. Ale wziął bym na testy to przy okazji wystosował bym wam jakiś artykuł na ten temat.
To jest tylko hasło marketingowe, nie ma między nimi faktycznej różnicy. Niektórzy producenci próbują w ten sposób nam wmówić, że ich sterownik PAC ma jakieś niesamowite funkcje, których nie mają sterowniki PLC. Dzisiaj granica pomiędzy przekaźnikami programowalnymi, sterownikami PLC, PAC i DCS jest coraz bardziej rozmyta.