Panel operatorski i wejście ethernetowe

witam kolegów. mam pytanie odnośnie panelów operatorskich, konkretnie chodzi mi po touchscreen termodinamicki: https://www.termodinamicamarine.com/wp-content/uploads/2017/06/Termodinamica_it.pdf (strona 14-15). zgodnie ze specyfikacją urządzenie ma wejście ethernetowe. Czy to oznacza, że jeżeli nadam mu numer IP i połączę się z nim za pomocą protokołu http:// to zobaczę w przeglądarce, to co na panelu? jeśli nie, to co zobaczę? jest jakiś prosty sposób aby przechwycić obraz z takiego panelu (nie ma tam codsys ani nic podobnego).

Cel mam taki, że chciałabym zintegorowac na jednym interfejsie (np.: webowym) kilka różnych urządzeń.

Żeby po wpisaniu IP wyświetlił się obraz HMI to panel musi mieć Webserwer. Sam fakt złącza Ethernet o tym nie świadczy. Zazwyczaj złącza Ethernet służą do komunikacji z urządzeniami typu sterownik PLC, inne panele, serwer itp.

Zbadaj sobie też Webhmi od ZestaPro.pl. Po modbus TCP zbierzesz wszystkie dane z urządzeń i wyświetlisz w zwykłej przeglądarce www.

2 polubienia

Dzięki za odpowiedź. Takie miałam podejrzenie, że potrzebny ten webserver. Miałam nadzieję, że jeśli urządzenie ma zrobiony jakiś interfejs graficzny do sterowania, to nie będę musiała go powielać, ale to chyba by było zbyt proste.

A jak wygląda komunikacja aplikacji na telefon/tablet z takim urządzeniem przez internet (urządzenie ma GSM i jest gotowa aplikację) Czy komunikaty przesyłane z urządzenia do tabletu przesyłane są normalnie przez http? Mogą to być jsony?

Ewelina upewnij się czy jakąkolwiek przeglądarkę WEB możesz na tym otworzyć.
W tekście jest napisane że do sterowania używany jest soft Power Manager i wydaje mi się że ten panel jest dedykowany do tego programu.
W tym manualu nie ma informacji żeby tam był preinstalowany jakikolwiek OS typu Widows lub Linux.

Jacku, tego jestem świadoma. Na pewno na tym urządzeniu nie ma webservera, ale jest on na innym urządzeniu: wago 750-8212, które posiadam. W tej chwili wygląda to tak, że do Wago jest podpięte sterowanie światłem i wentylatorami, a na tym termodinamiki klima. Zastanawiam się, czy jest prosty sposób, aby wykorzystać zrobionego już software Termodinamiki (Power Mangagera) do wyświetlenia na displayu Wago, czy trzeba napisać wszystko od nowa, jeśli chcemy mieć to jednym urządzeniu?

Przy założeniu, że jednak od nowa, to chciałabym mieć chociaż na displayu Wago możliwość wyłączenia i włączenia klimy. Z tego co widzę są na displayu termodinamiki wyjścia ehternetowe, usb oraz RS-232, RS-485, RS-422. Czy jest sposób, aby w kontrolerze Wago przechwycić sygnał z klimy termodinamiki, ale żeby jednocześnie ten display termodinamiki nie był przypięty kablem na stałe do Wago?

Klima ma również sterowanie z aplikacji na tablecie. Myślałam również o przechwyceniu jeszcze komunikatów z aplikacji, ale domyślam się że to taki hacking i są pewnie jakieś zebezpieczenia przed ewentualnym komunikatu z innego urządzenia (a może nie?).

Widzisz jakieś proste rozwiązanie?

Zakładając że panel jest tylko panelem czyli tylko wyświetlanie i sterowanie trzeba dobrać się jakoś do kontrolera klimy - może Wago bezpośrednio mogłoby skomunikować się.
edit: Przydałby się jakiś layout - co z czym się komunikuje bo tak to tylko rozważania akademickie

Myślałam, że jak podałam linka do pliku ze specyfikacją to wszystko jasne :wink: Ja nie jestem automatykiem, ale ze tego co widzę w tej specyfikacji klimatyzacji to nie jest to tylko display ale ma w sobie kontroler (chyba że źle to rozumiem). Komunikować ma się kontroler wago z kontrolerem klimatyzacji i pokazywać na displayu wago. (Akademickie???)

Dokument który podłączyłaś do wątku jest bardziej dla handlowca niż technika/inżyniera.
Sprzężarka/pompa - tak wynika z opisu są sterowane przez inwerter i mikrokotroler
image
Całością zarządza Power Manager - wyglada na to że to panel. Ale według dobrych zasad sterowania, na panelu/komputerze przemysłowym - nie powinny się wykonywać żadne algorytmy sterujące procesem.
Dlatego możemy założyć że panel/Power Manger są tylko interfejsem [HMI - human machine inteface] a logika i sterowanie są zaszyte mikrokotrolerze/inwerterze sprężarki/pompy klimy.
Tam był szukał i tam bym podłączał się z WAGO.

Dzięki wielkie!

Do czego zatem mogą służyć te wyjścia ethernetowe , usb oraz RS-232, RS-485, RS-422 z HMI?

Można się domyślać tylko bez dokładnej specyfikacji technicznej.
W takiej specyfikacji miałabyś napisane jak można rozbudować system Power Manager, o co można rozszerzyć i z czym i jak będzie gadać.
Gniazdo Ethernet to tylko hardware RJ45 - ważne są protokoły komunikacyjne jakie mogę być implementowane - z jakimi typami urządzeń będzie się komunikować.
Podobne historia z resztą złączy. Podstawa to dobra specyfikacja techniczna.

dzięki. doptyam ich o dokumentację bo na stronie nic nie widzę.