Phoenix czy Wago

Panowie muszę zdecydować się na dostawcę złączek. Zastanawiam się pomiędzy Wago 2002 a Phoenix ST. Zasadnicza różnica to to że Wago w tej serii ma już push-in. Jeśli ktoś powie Phoenix to niech od razu doda czy ST czy PT. Proszę o konkretne odpowiedzi z argumentem dlaczego ten producent. Oczywiście finalnie ważna też jest cena więc możecie powiedzieć gdzie się zaopatrujecie. Interesują mnie standardowe złączki 2,5 - 6mm2, bloki rozdzielcze, złączki piętrowe, potrójne (dwa zaciski od góry a jeden od dolu).

Zaczne od tego, ze to takie moje luzne bez skladu i ladu, calkowocie nieobiektywne spostrzeżenia

Wago ma zlaczki bezpiecznikowe 4 przewodowe co jest duzym plusem ( 2002-1811), w wypadku phx widzialem tylko 2 przewodowe, i czesc z phx ma miejsce tylko na jeden mostek w srodku, wago na dwa. Dodatkowo wago dla mnie bardziej trwale, solidniejsze, wymiana jest wygodniejsza, phx po rozlaczeniu nie umozliwia w pelni wyjecia bezpiecznika, w wago jest wiecej miejsca. Nie wiem skad bierzesz material, ale tutaj cena phx od prosucenta vs wago z hurtowni, phx wygrywa, a te zlaczki sa dosyc drogie, chodz zazwyczaj nie ma ich wiele

W wago masz wiecej miejsca na opis, tasiemka ktora tam wchodzilo to bylo 10-11mm, w phx to jest okolo 6. Dla samych 1|2|3|4… to obojetne, ale jak juz natknie Cie wena i bedziesz chcial jakies
ZASILANIE | MOTOR 1 | MOTOR 2
L1|L2|L3|N|PE U|V|W|PE U|V|W|PE
itp. co jednak ulatwiaja zycie to w phx dla mnie to jest malo czytelne.

Wago ma dwie szerokosci trzymaczy, w phx jest jedna (nie widzialem nigdy innej), cienka z tej samej serii. mostki w wago latwiej sie lamia, mozna skrecic jeden pin mostka, a phx ma mostki grubsze, i zawsze ucinam, ale skrecanie jest jednak bardziej eleganckie.

Wago napewno jest popularniejsze (tak sie mi wydaje), predzej od reki/jeden dzien dostaniesz gdzies wago niz phx.

zlaczki do czujnikow dla mnie lepsze ma phx, mimo iz max to 1,5mm bez tulejki, a to wazne, bo jezeli ktos wymaga tulejek, a prowadzisz gdzies jakeis 25g1,5 aby tylko skrzynke na czujniki zrobic to phx bedzie za waskie, wago sa brzydkie :stuck_out_tongue: te z phx sie naprawde ladnie prezentuja, sa waskie, zajmuja malo miejsca, w wago to poprostu zlaczka.

Moze to drobnostka, ale wago ma duzo lepsze nazwy :smiley: jestem w stanie z pamieci podac przez telefon co potrzebuje, wiem, ze wszystko co sie konczy na 7 to PE, a na 4 to blue, jak cos ma 1201 to bedzie szara przelotowa, 1301 to szara z jednej strony podwojna, 1401 dwustronnie podwojna, 2201 - szara przelotowa pietrowa. A w phx, nadal nie jestem w stanie spamietac tych nazw i ich systemu, oznaczenie dodatkow jest calkowicie oderwane od nazw zlaczek.

Same zlaczki jednak wole phx PT, co prawda ten przycisk po jakims czasie sie jednak niszczy, ale to musi byc naprawde intensywne rozlaczanie. Poprostu dla mnie sa wygodniejsze, lepiej mi sie na nich pracuje, i to jest poprostu takie niczym niepodparte uczucie.

Co do cen, zrob liste tego samego z jednej i drugiej firmy, daj do wyceny, bedziesz wiedzial.

A rozdzial potencjalow to bloczek murr (Nr art.: 56109), i chyba najfajniejsze rozwiązanie, wago i phx tez pewnie cos maja, ale tamtej bloczek jest naprawde fajny. Weidmuller tez ma fajny system rozdzialu potencjalow, ale ich zlaczki sa beznadziejne, wiec nie bede proponowal. Jedyne czego brakuje w murr to jakies wejscie na grubszy przewod, i byl by ideal, to max 2,5mm i w sumie zazwyczaj wystarcza jak sie zrobic z zasilacza kolko, ale jak mi zlaczki w zasilaczu pozwalaja na wiecej to daje wiecej.

phx > wago :slight_smile:
pewnie pelno bledow, ale ciezko sie pisze z lozka

przykladowe ceny

Złączka przelotowa 3-przewodowa 2,5mm2 2002-1301 1,92
Złączka przelotowa 3-przewodowa 2,5mm2, niebieska 2002-1304 1,95
Złączka do przewodu ochronnego 3-przewodowa 2,5mm2 2002-1307 6,89
Zakończenie listwy - pomarańczowe 2002-1392 0,83
Złączka dwupiętrowa 2,5mm2, L/L 2002-2201 3,89
Zakończenie listwy - pomarańczowe 2002-2292 0,86
Dwupiętrowa złączka 4-przewodowa 2,5mm2, N/L 2002-2402 6,62
Zakończenie listwy - pomarańczowe 2002-2492 0,94
Złączka przelotowa 3-przewodowa 6mm2 2006-1301 4,34
Złączka przelotowa 3-przewodowa 6mm2, niebieska 2006-1304 4,54
Złączka do przewodu ochronnego 3-przewodowa 6mm2 2006-1307 10,58
Zakończenie listwy - pomarańczowe 2006-1392 1,11
Podstawka oznacznika grupowego 10mm 209-112 0,19
Bezśrubowa blokada końcowa 10mm 249-117 1,23
2 polubienia

Obie firmy robią top sprzęt. Odezwij się do jednych i drugich to wyślą Tobie próbki.

Osobiście instalowałem szafy tylko na sprzęcie Phoenixa i do dziś to robię. Bardzo dobry sprzęt, chyba trochę się do Phoenixa przyzwyczaiłem ale nie mam zastrzeżeń. Zugi, urządzenia i narzędzia Phoenixa są wysokiej jakości. Polecam :slight_smile: