Witam Panów temat rzadko spotykany aczkolwiek dla mnie nietypowy, czy macie jakieś sposoby na pomiar ciągły w zbiornikach walcowych , cylindrycznych leżących poziomo. Chciałbym zastosować przetwornik ciśnienia Danfoss do słupa cieczy o wys. ok. 2m w jednostce mbar, w programie chciałbym obliczać medium w sposób podobny do stożka aby wykres był logarytmiczny. W pierwszym etapie mnożyłbym wartość słupa wraz z podnoszącym się poziomem a w drugim stopniowo zmniejszał wartość mnożenia gdy zbiornik będzie się zwężać. Przy opadaniu poziomu dzieliłbym wartość. Może macie jakieś inne ciekawe sposoby lub doświadczenia z tego typu pomiaru.
Pomiar wysokości słupa cieczy (h) wchodzi do funkcji pojemności(h), problematyczne może być wyprowadzenie funkcji jeżeli zbiornik jest nietypowy ale to można doprecyzować doświadczalnie
Powinieneś przeprowadzić litrażowanie i tyle. Wtedy masz dokładnie wyznaczoną funkcję objętości od wskazania pomiaru poziomu, niezależnie od króćców, wężownic itd. Jak masz potrzebę pokazywania/wykorzystywania objętości w programie sterownika lub HMI, to wykorzystujesz powstałą tablicę redukcyjną.
jw. : litrażowanie - po wybraniu metody pomiaru,
Metody stosowałem różne, hydrostatyczna, radarowa, ultradzwiekowa, ,
hydrostatyka wygrywa jesli nie ma różnych mediów o różnych gęstościach : najstabilniej pokazuje,
radary jako te “lepsze” bezkontaktowe i ultradzwiek najgorszy : echo, kształty zbiornika, odbicia, dennica i mieszadło potrafią skutecznie zepsuc pomiar.
po wszelkich doświadczeniach najtaniej i najstabilniej przetwornik ciśnienia i już. zlitrażuj wyniki jeśli ma być dokładnie w litrach.
krzywą można sobie zaszyć w wzorze, dla ambitnych z matematyki,
istnieją urządzenia do których można wbić litrażowanie (czujnik+przetwornik) : wypluje tobie już przekalkulowany wynik w litrach liniowo na analogu np. lub po jakiejś komunikacji.
ciekawostka : pomiar bezinwazyjny dla zbiornika na podstawie temperatury ścianki zbiornika : jeśli media mają inną temperaturę niż otoczenia zastosowanie listwy z czujnikami temperatury na zewnętrznej ściance zbiornika : przetwornik na postawie “dokąd” czuje inną temperaturę na listwie określa poziom
Dla dokładnego pomiaru to jak koledzy pisali wyżej - litrażowanie. A czym będziesz mierzył to inna sprawa. Jeśli to co jest w zbiorniku może sprawiać jakiś problem - np. ciekły azot to proponuję nietypowe rozwiązanie - celki ważące pod zbiornikiem. Waga plus litrażowanie da Ci dość dokładny pomiar.
Właśnie o to mi chodzi
Nie lepiej zastosować czujniki pojemnościowe lub ultradźwiękowe?