Pomiary elektryczne - wybór miernika do pomiarów

Cześć i czołem.
Jako integratorzy pewnie często spotykacie z tematem pomiarów elektrycznych na maszynie. I tutaj moje pytanie: jakiego miernika używacie? Pojawił się nowy miernik Sonela MPI-506. Ktoś z Was może używa takiego lub może podpowiedzieć czy do pomiarów na maszynie się nada? Nie ukrywam że cena dość atrakcyjna względem kombajnu MPI-520.
Pozdrawiam

Witam.

Zależy jakie pomiary wykonujesz. Osobiście robię pomiary może nie najnowszymi sprzętami, bo kombajnem Sonel MPI-525. Jak to w takim urządzeniu masz tego czego potrzebujesz w jednym. Czasem jak niewygodnie jest zabrać dużą walizkę to Sonel MIC-1000 i MIE-500 oraz kombajn do uziemień MRU-200 GPS.
To pomiary okresowe i ochronne, natomiast jeśli chodzi o sytuacje awaryjne jak analiza parametrów zasilania to PQM-701, bo wiadomo że powyższym sprzętem zrobić się tego nie da.
W jaki sposób sporządzasz protokoły - czy korzystasz z dedykowanego oprogramowania np. Sonel PE5? Czy robisz wszystko ręcznie. Nie wiem czy jest już dostępne, ale miało ukazać się ulepszone oprogramowanie PE6 usprawniające i przyśpieszające sporządzanie protokołów, dedykowanie głównie do nowszych sprzętów. MPI/MRU ma funkcje pamięci w mierniku, wiec pomiary możesz sobie potem pobrać na komputer, czy smartfona i zaimportować do programu więc generalnie to pomaga, choć nie w każdej sytuacji…
Główną wadą tego miernika są gabaryty - jest duży i nieporęczny, nie że sobie obsłużysz jedną ręką. Czasem ta oryginalna smycz potrafi sama się odpiąć i urządzenie zawieszone na szyi spada na ziemię, co zdarzyło mi się chyba z kilka razy. Na szczęście po upadku nic się nie stało, bo urządzenie jest dość wytrzymałe.

MPI-506 jest widzę dość ciekawym rozwiązaniem, mały i poręczny, co daje przewagę nad dużymi gabarytowo miernikami, ale tak na szybko, nie wnikając dogłębnie w instrukcję nie widzę funkcji pomiaru rezystancji izolacji np. kabla 5 żyłowego. W MPI-525 i zastosowaniu adaptera AutoISO za jednym razem mamy zmierzony cały kabel, co przyspiesza pracę.

Cześć.
Wielkie dzięki za odpowiedź. Co do pomiarów to korzystam czasem również z MPI-525 i rezystancję izolacji i tak mierzę pojedynczo. Co do innych pomiarów to impedancja pętli zwarcia, rezystancja izolacji, roznicowki i ciągłość połączeń wyrównawczych. Nic innego w sumie nie mierzę. Formatki używam “swoje”.