Porównanie automatyki automatu pakującego

Witam,
Aktualnie kupujemy nowy automat pakujący na produkcje. Mamy dwa sety automatyki do wyboru dla maszyny która nas interesuje. Pomóżcie Panowie wybrać mi lepszy set pod kątem utrzymania ruchu.

Set 1
Silniki asynchroniczne: Seipe
Silniki synchroniczne: Bosh
Pneumatyka: Metal Work
HMI: ASEM
PLC: Bosch
VFD: Bosch

Set 2
Silniki asynchroniczne: Seipe
Silniki synchroniczne: Allen Bradley
Pneumatyka: Festo
HMI: ASEM
PLC: Allen Bradley
VFD: Allen Bradley

Niestety nie mam informacji o konkretnych modelach sprzętu.
Głównie oceniamy pod kątem:
-niezawodności,
-dostępności części zamiennych,
-dostępnej obsługi serwisowej (na zakładzie nie mamy automatyka),
-obsługi.

Czy ma ktoś doświadczenie z HMI “ASEM” ? Pierwszy raz słyszę o tej firmie.

Tak ja mam. W HMI najczęściej ASEM pakował PLC. Plus tutaj taki że masz go osobno. Widzę że automat przyjedzie z Włoch…ASEM to też włoski wynalazek. Jeśli chcesz mieć spokój niech dadzą jakiegoś GOT’a, DOP’a, Siemensa… nie mam dobrych doswiadczeń z nimi. Klient do teraz z nimi w sądzie…

Dodatkowo wybierz SET 2

Finalnie po rozeznaniu się jakie jest wsparcie serwisowe i dostępność części zamiennych boscha i allen bradley w pl wybrałem set 1. Wygląda na to Bosch ma tutaj znaczną przewagę. HMI zmieniony na Eaton. Dzięki za odpowiedz !

RAS, przeczytałem cały temat i zastanowiło mnie że producent oferuje tą samą maszynę na różnych systemach. Dodatkowym smaczkiem jest fakt że przekonałeś go do wymiany HMI na inny niż do tej pory stosowany…
Skąd pewność, że zrobią wszystko super świetnie?
Podam Ci przykład, gdy kupuję np. laptopa, i producent gwarantuje jego sprawność/wydajność etc. nie mam możliwości wymiany matrycy na innego producenta… Ktoś coś przetestował, zdecydował że jest w stanie puścić to na rynek i nie boi się o gwarancje.

Z mojego doświadczenia maszyny wyposażone w system od jednego producenta generują najmniej kłopotów.
Jeden kierunek dla wszystkich tematów serwisowych i podobnych.

Daj znać, jak poszła dostawa i uruchomienie.

PS
Dlaczego nie kupowaliście maszyny w PL?

Jeżeli chodzi o wymianę HMI to nie było większego problemu z zamianą ponieważ zaproponowany nam ASEM był świeżym rozwiązaniem u tego producenta. Ze względu na covid wdrożyli oni nowy hmi do maszyn ze względu na zintegrowany moduł komunikacyjny (pewnie takie rozwiązanie było tańsze). My skorzystaliśmy z trochę starszego rozwiązania gdzie hmi i moduł komunikacyjny są oddzielnymi urządzeniami. Ja natomiast odnośnie całęj tej sytuacji wyszedłem z założenia że starsze rozwiązanie jest bardziej niezawodne, również biorąc pod uwagę dostępność na naszym rynku produktów ASEM.

Producent ma do wyboru dwa sety automatyki ze względu na preferencje klientów. Z naszych rozmów wynika że większość klientów z europy preferuje u nich producentów podzespołów z europy, natomiast klienci spoza europy preferują allana bradleya (domyślam się że sprzedają maszyny również do usa). Ja szczerze mówiąc nie widzę w tym nic złego, automaty pakujące nie są maszynami produkowanymi seryjnie i każdy różni się choć trochę od siebie.
Generalnie jakiś czas temu szukałem flowpacka i tutaj sytuacja była podobna. Z tą różnicą że wyboru podzespołów dokonywali polscy przedstawiciele u producentów z włoch, chin czy z innych krajów a ja dostawałem oferte z konkretnymi podzespołami. I tutaj mogę odpowiedzieć ci też na pytanie dlaczego nie kupowaliśmy maszyny w pl. Otóż nie ma w polsce bezpośredniego producenta automatów pakujących który by wykonywał np flowpacka w całości. Najbardziej “polski” flowpack był jedynie składany na miejscu na podstawie licencji zagranicznej. A szkoda bo wg mnie troche bardziej rozgarnięty automatyk z inżynierem mechanikiem byłby w stanie zrobić projekt i wykonać taką maszynę. Chciałbym jeszcze tylko zaznaczyć że piszę tutaj o producentach samych automatów a nie całych linii do pakowania bo akurat producentów takich linii mamy w pl dosyc sporo.

Cześć RAS,
dzięki za sprawną odpowiedź.
Co masz na myśli mówiąc o module komunikacyjnym?

Ok, faktycznie tak się zdarza że producenci maszyn oferują różne sterowanie na różne rynki.
To miało miejsce w Twoim przypadku, więc ok.

W temacie flowpack-ów faktycznie dużego wyboru nie ma, myślę że pomocny mógłby być kontakt do firmy Multipak z okolic Torunia. Kojarzę że robią same maszyny, a na pewno są autorami od A do Z.

Pisząc o automacie pakującym masz na myśli urządzenie które układa produkty w kartonach?

osobiscie poszedl bym w Alana ale musisz kupic sobie soft ale w przyszlosci zwroci sie z nawiazka.Jesli chodzi o HMI to DOP-100 lub DOP-B jak bym jednak poszedl w 100 mozliwosci ma spore, VFD: allan silniki jak w set2 i powinno byc ok. a pneumatyka zakladam ze Metalwork