Powstaje pierwsza fabryka szaf sterowniczych Siemensa dla Przemysłu 4.0 w Polsce

Ciekawy news ze strony Siemens. Powstaje fabryka w Mirkowie pod Wrocławiem o powierzchni produkcyjnej ponad 1000m2. Fabryka będzie ulokowana w parku logistycznym MLP Wrocław . Produkcja ma sięgać ~1000 sztuk szaf na rynek krajowy oraz około ~250 na eksport.

W październiku powstanie zakład Siemensa produkujący wysokiej klasy szafy sterownicze. Odpowiednio skonfigurowana szafa to mózg każdej współczesnej fabryki, bez którego nie może się odbywać zautomatyzowana produkcja. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0. Urządzenia będą również eksportowane do Unii Europejskiej. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie blisko 150 osób.

Decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa AG. Konkurowaliśmy
m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa.Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0 – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska.

W pierwszej produkcyjnej fabryce Siemensa w Polsce zatrudnionych będzie ok. 150 osób – przede wszystkim na stanowiskach technicznych, ale także kierowników projektu. Trwa rekrutacja liderów nowego zakładu, którzy przejdą specjalistyczne szkolenia w Niemczech. Pierwsi pracownicy zostaną wybrani już w lipcu.

Dzięki produkcji szaf sterowniczych w Polsce, Siemens zagwarantuje krajowym odbiorcom dostęp do zaawansowanych i zindywidualizowanych rozwiązań niemal na wyciągnięcie ręki. – Będziemy mogli szybciej i skuteczniej reagować w przypadku jakichkolwiek potrzeb naszych klientów – dodaje Dominika Bettman.

Szafa sterownicza to mózg cyfrowej fabryki. Steruje jej całą pracą, zarządza liniami produkcyjnymi. Bez niej nie może funkcjonować żadna zautomatyzowana jednostka. Wraz z postępującą automatyzacją przemysłu zapotrzebowanie na szafy stale rośnie. Ich brak, awaria lub nieodpowiedni projekt potrafią zahamować prace

Odbiorcami produkowanych w Polsce szaf sterowniczych będą przede wszystkim krajowe oraz niemieckie firmy. Mniejsze partie trafią natomiast do Czech, Austrii, Szwajcarii i północnych Włoch . Szafy po opuszczeniu fabryki wysyłane będą bezpośrednio do klientów specjalistycznym transportem kołowym.

Co o tym myślisz? Daj znać w komentarzu.

1lajk

Ciekawe czy nie będzie na odwrót :wink:

Z jednej strony można powiedzieć, że “w Polsce taniej”, ale z drugiej strony powstają nowe miejsca pracy, rozwijają się ludzie i mamy dostęp do nowych technologii. Praca w takim miejscu to pewnie mega zastrzyk doświadczenia.