Przekaźnik z blokada czasowa

Witam pomyślałem że stworzę sobie sterowanie do pompy cyrkulacji mianowicie w tym momencie czujka ruchu podaje napięcie na przekaźnik i dalej ten przekaźnik na pompkę ale chciałbym dołożyć jakis przekaźnik czasowy ażeby kolejne uruchomienie pompki nie następowało co chwilę jak czujka wykryje ruch lecz zablokować np ma 30min kolejne uruchomienia pompki jak to ogarnąć? z góry dziękuję

Kupujesz dwa przekaźniki. Jeden zwykły, drugi z opóźnieniem czasowym. Jak wykryje załącza zwykły przekaźnik, który z kolei załącza przekaźnik z opóźnieniem czasowym ustawiony na 30 min. Jeśli on pstryknie to rozłącza przez styki NC zasilanie na przekaźnik zwykły i już. :slightly_smiling_face:Aby pompka nie załączała cały czas użyj styków NC. Jak odlicza czas to odcina zasilanie pompki.

ok a co jak czujka podaje napięcie tylko przez chwilę to 8 przekaźnik się wyłączy zanim minie te 30min

Na twoim miejscu zrobiłbym to tak: jeden przekaźnik od pompy i jeden czasowy. Jeśli tylko wykryje ruch załącza pompkę i sam się podtrzymuje za pomocą styków NO. Tyle że ten przewód musi iść przez przekaźnik czasowy nie tylko na zasilanie ale również na styk NC. Jeśli przekaźnik odlicza czas to podtrzymuje napięcie na zasilaniu przekaźnika pompy. Jak tylko przestanie to rozłącza przekaźnik pompy i jednocześnie siebie. Podsumowując: prowadzisz zasilanie z wyjścia czujki do zasilania przekaźnika czasowego i do jego styku NC. W ten sposób z wyjścia NC prowadzisz do zwykłego przekaźnika na zasilanie pompki. Jeśli tylko odliczy 30 min to rozłącza pompkę. Chyba że chcesz mieć różne czasy. Np. cyrkulację 5 min i blokadę na 30 min to wtedy dwa przekaźniki czasowe

dokładnie chcę żeby pompka działała 5 min i na 30min było zablokowane kolejne uruchomienie czyli co nie jestem w stanie tego zrealizować na 1 czasówce? mógłbyś to jakoś narysować na kartce jak podłączyć? byłbym wdzieczny

No masz dwa czasy także muszą być dwa przekaźniki czasowe. Jutro z rańca Tobie narysuje w PCSchematic i prześlę. Nie przejmuj się będzie działać :grin:

1 polubienie

ok dzięki a tak jeszcze zapytam a jak by zastosować czasówkę z opóźnionym startem i ustawić opóźnienie 5 min w tym czasie pompka działa po załączeniu się rozwiera styki i pompka się zatrzymuje tylko tu musiało by się dać ustawić czas działania 30min chyba że źle kabinuje

Właśnie tak wykorzystasz jeden przekaźnik. Jeśli czujnik wykryje, powiedzmy podaje 1sek sygnał. Ten sygnał musi załączyć przekaźnik który sam się podtrzyma i da zasilanie na pompę. To podtrzymanie pójdzie przez czasówkę 5 min i jak tylko skończy odliczanie to czasówka rozłączy siebie i przekaźnik od pompy.

ok a więc czekam na jakiś schemat nawet na kartce narysowany :slight_smile:

https://megawrzuta.pl/download/05e760dd6019162a9edc995929bf362b.html

KCZASOWY1 - 5MIN
KCZASOWY2 - 30MIN
Pompa musi być załączona za pomocą przekaźnika K1. Zapomniałem ująć pompę w schemacie

A zobacz czy ten sterownik nie okaże się rozwiązaniem?

Witam, podłączę się pod tamat.

Mam problem podobny do kolegi.
Pompka załączana czujnikiem ruchu w łazience, chodzi przez konkretny czas ustawiony na czujniku.

Chciałbym zrobić blokadę, gdy pompka się wyłączy np po minucie, uruchamia się przekaźnik czasowy i blokuje włączenie pompki na np 20 minut, tylko jak to wszystko popodłączać?

Przekaźnik czasowy zamela pcm 04 oraz zwykły elektromagnetyczny.

Tą czasówkę można ustawić na zboczu opadającym , załączy się gdy wykryje zanik napięcia z czujnika ruchu.

Wiem, że da się to zrobić na tych 2 elementach, ale ni ch… nie mogę dojść jak je pospinać.

Czy czujnik ruchu podaje impuls 24V? Jeśli tak to przez styki 11 i 12 prowadzisz jego sygnał. Tzn do 11 jego kabelek z sygnałem a z 12 do przekaźnika elektromagnetycznego na A1 żeby załączyć pompkę. Pamiętaj aby ustawić przekaźnik czasowy na tryb G.

Dziękuję za odpowiedź, czujnik i przekaźniki mam na 230V, tak jak opisałeś nie załącza się czasówka, jeśli się nie mylę to aby czasówka zadziałała w trybie G, kabelek z sygnałem musi być podłączony do jego styku IN.

Ja próbowałem na IN czasówki podłączyć sygnał czujnika ustawionego na 1 min, pompka się załącza. Po zaniku sygnału z czujnika, w trybie G czasówka blokuje pompkę na określony czas. Tylko że po tym czasie znowu pojawia się napięcie i pompka się załącza. A potrzebuje zrobić tak aby po wyłączeniu się czasówki, pompka załączała się znowu impulsem od czujnika.

Jeśli masz czasówkę na 230V to kabelek prowadzisz do IN i mostek do 11. Z 12 wychodzisz na przekaźnik do pompki.

Niestety gdy podłącze czujnik pod IN i zmostkuje z jakimkolwiek stykiem czasówka na trybie G nie załącza się, chyba w tym trybie nie można mostkować z innymi stykami, wcześniej tak kombinowałem, w teorii powinno hulać ale nie hula.

Przeslij zdjęcie lub dokładny model czasówki.

Jeśli pompka na 230v to spróbuj jeszcze zmostkować L z 11 i z 12 na pompkę.

Czasówka Zamel Pcm04 230V, pompka też na 230V, jak zmostkuję L z 11 to na 11 cały czas będzie prąd, a chodzi o to żeby po wyłączeniu się czasówki na wszystkich dolnych stykach czasówki nie było prądu, a pojawił się po impulsie od czujnika, czyli teoretycznie tak jak pisałeś wcześniej mostek IN z 11, tyle że w praktyce nie działa, nie wiem może czasówka walnięta, jutro spróbuję drugi.