Przełącznik trójstanowy na schemacie elektrycznym

Witam wszystkich,

Ostatnio mam za zadanie stworzyć schemat elektryczny stanowiska PLC opartego na elementach Siemensa, które jest już podłączone, ale nie ma stosownej dokumentacji. Wygląda to niestety w taki sposób, że trzeba śledzić kabelek po kabelku co gdzie jest podpięte żeby wszystko się zgadzało.

Napotkałam niestety spory problem przy przełączniku trójstanowym ON-OFF-ON. Do stanów ON (góra i dół) podłączone są dwa przewody, zasilanie i GND, ale do pozycji środkowej podłączone jest wyjście ‘+’ woltomierza. W jaki sposób można to przedstawić na schemacie? Czy oznacza to, że woltomierz mierzy napięcie tylko gdy wyłącznik jest w pozycji OFF?
Poniżej zdjęcie jak to wygląda:

schematddsdsd

Będę wdzięczna za pomoc, bo czas mnie goni ;_;

Jak rozumiem jest to przełącznik trzystanowy w pozycji środkowej wyłączony. Mniej wiecej wygląda to jak na rysunku. Jesli sie mylę, proszę kolegów o poprawkę.
Pozdrawiam

Właśnie zastanawiałam się, czy mogłoby to przyjąć mniej więcej taki schemat:
aaaa
Czy to jest poprawne?

Według Twojego rysunku przełącznik musiałby mieć 4 złącza. Zastosowany w układzie przelacznik ma 3 złącza czyli 1, COM i 2. Dodatkowo jak napisałaś na 1 zlacze przychodzi zasilanie, drugie to GND, a trzecie środkowe wychodzi na woltomierz, na twoim rysunku 2 złącza sa podłączone do jednego źródła, 3 złącze do woltomierza i masz narysowane 4 zlacze które fizycznie nie istnieje.

Okej, ale to co tak właściwie i kiedy mierzy ten woltomierz? Czy on mierzy napięcie tylko gdy przełącznik jest w pozycji OFF?

W pozycji srodkowej przełącznik jest rozłączony czyli nie podaje dalej żadnego sygnału. Wedlug Twojego opisu w przypadku przełączenia go w pozycję 1 woltomierz powinien pokazywać napięcie zasilania. W pozycji 2 do woltomierza łączysz GND. Pytanie jeszcze czy na drugie zlacze przełącznika jest napewno podłączone GND oraz co jest podłączone na drugie złącze woltomierza.

To jest tego typu przełącznik, ma 3 piny: https://www.rallyshop.pl/index.php?p150156,przelacznik-on-off-on-20a-12v

Przepraszam, wprowadziłam w błąd co do tego do czego jest podłączony, dopiero teraz zauważyłam błąd. Z jednej strony jest podłączony do wejścia analogowego CPU PLC (SIMATIC 1214C DC/DC/DC), a z drugiej do wyjścia analogowego. Woltomierz z jednej strony jest podłączony do tego przełącznika właśnie, a z drugiej do GND.

Czyli woltomierz mierzy napięcie dla sygnału analogowego. Teraz kolejne pytanie czy napewno jest tam wyjście analogowe tzn. czy jest jakiś moduł rozszerzeń ponieważ CPU 1214 ma tylko 2 wejścia analogowe.

Jest w CPU na pewno, moduł SM 1234 jest podłączony ale tylko dla picu, nic do niego nie jest podłączone xd Czy to w takim razie może wyglądać w ten sposób?
X3 - listwa zaciskowa

  • X3.3 - wyjście analogowe
  • X3.4 - wejście analogowe
  • X3.6 i X3.7 - GND
    ~symbole jeszcze nie nadane
    xxx

CPU 1214 na złączu X11 posiada tylko 2 wejścia jak pamiętam są to wejścia 0-10V. Widzę że na schemacie masz jeszcze potencjometr, za co odpowiada zlacze X3:5 do ktorego jest on podłączony?

X3.5 to zasilanie 24VDC, X3.6 to GND.

Czy to co wysłałam ma sens? W taki sposób to powinno być przedstawione na schemacie?

Z tego co zrozumiałem według Twojego opisu i schematu powinno wyglądać to jak na rysunku. Nie wiem tylko do czego dokładnie podłączone jest X3:3.

1 polubienie

Dziękuję bardzo za pomoc!

Woltomierz mierzy napięcie sygnałów analogowych, przy pomocy przełącznika przełączamy pomiar napięcia z wejścia na wyjście analogowe. W takim przypadku X3:3 powinno być podłączone do wyjścia wspomnianego SM1234.

1 polubienie