Python + PLC = Symulacja procesu. Poradnik

Artykuł na temat symulowania procesu za pomocą języka Phyton cieszy się sporą oglądalnością, dlatego zapraszam do dyskusji w tym temacie.
Artykuł napisał klubowicz @PKrupiarz

1 polubienie

Opisywany w artykule proces jest nieco oderwany od rzeczywistości, dlatego też chętnie napiszę kolejny tym razem symulując coś bardziej przyziemnego. Domyślam się, że większość osób chciałoby zobaczyć przykład z Siemensem, z uwagi na popularność.

Edit:
Propozycje tematu:

  • Zrobotyzowana linia transportowa (transportery, obrotnica, robot paletyzujący, owijarka)
  • Zrobotyzowana cela spawalnicza
  • Parowy kocioł wulkanizujący
  • Dźwig morski (pompa hydrauliczna, systemy zabezpieczeń: luźnej liny, stałego naciągu, kompensacji fali)

0 głosujących

Proszę również o dodatkowe sugestie :slight_smile:

2 polubienia

Proponuję utworzyć ankietę. Edytuj post i zaproponuj kilka procesów. Resztę zbierzemy z komentarzy.

P.S. Dobry pomysł :slight_smile:

Hej,
Bardzo fajne narzędzie do budowy interfejsów nie tylko poprzez Python’a ale też bezpośrednio z Matlabem, LabView etc. mamy w swoich sterownikach i napędach. Open Core Interface.

https://www.boschrexroth.com/en/xc/products/engineering/opencoreengineering/the-features-of-open-core-engineering/open-core-interface/open-core-interface

http://www.edge-cdn.net/video_588690?playerskin=36850


Gdybyś miał jakieś pytania albo chciał się pobawić tymi narzędziami, daj znać :wink:

Mariusz
Bosch Rexroth

1 polubienie

Część!
Przede wszystkim dziękuję za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w dyskucji. :blush:

Artykuł i sama inicjatywa jest mega ciekawa. Zastanawia mnie jedynie sam fakt czy w realnych projektach znajdzie (o ile już nie znajduje) to zastosowanie? Czy firmy będą chciały z tego korzystać i czy jest sens wprowadzać to do własnej oferty chociażby :slight_smile: Jak myślicie?

Pozdrawiam!

2 polubienia

Jako wykonawca systemu możesz wdrożyć takie zastosowanie bez wiedzy klienta - tzn. zamawiający dostaje to co zostało zaoferowane i tylko to się liczy.
Kod napisany może być na sterowniku w C/STL/SCL/LAD/FBD, język nie ma większego znaczenia dopóki wykonuje swoją robotę, tak samo tutaj.

Przykładem niech będzie fakt, że sporo urządzeń takich jak switche/kamery/dekodery telwizyjne pracuje na linuxie lub systemach opartych o jądro linuxa, a przecież w większości nie mamy o tym pojęcia :slight_smile:

Zamykam ankietę i napiszę artykuł na temat symulacji zrobotyzowanej linii transportowej, być może jeszcze w tym miesiącu :wink:

1 polubienie

No tak :slight_smile: zgadzam się z tym co piszesz. Zastanawiałem się bardziej czy znacie firmy, które faktycznie robią takie symulacje i dwa, czy gdyby jako programista w swojej ofercie/działalności oferować firmom zajmującym się automatyka tworzenie symulacji do danego projektu czy znaleźli by się chętni.
Scenariusz… Firma X tworzy projekt linii produkcyjnej Y. Zwraca się do mnie z prośbą o napisanie w Python symulacji.

Szczerze wątpię, myślę że to się sprawdzi jedynie jako produkt wewnętrzny. Jeżeli by chcieli symulacji pełnoprawnej to szukaliby raczej czegoś jak FactoryIO.
Aczkolwiek warto próbować :slight_smile:

Ps. Ja stosuję Pythona wewnętrznie do symulacji.

Szkoda mimo wszystko :frowning:
Liczyłem na większe zaangażowanie Pythona w programowaniu PLC niż same symulacje.

Zawsze możesz założyć start-up który produkuje automatykę programowaną w Pythonie :smiley:

Na ostatnim automaticonie (2019) widziałem roboty współpracujące firmy Koreańskiej, w których skrypty użytkownika pisać należało w JavaScript, więc chyba nie jest to aż tak odległe.

1 polubienie