Q&A z Rittal - zadaj pytanie o projektowanie lub prefabrykację szaf i weź udział w konkursie!
Dla autorów trzynastu, najciekawszych naszym zdaniem pytań, mamy w nagrodę zestawy narzędzi Rittal!
1x torba na laptopa z narzędziami (4053.500)
2x stripper (4054.315)
10x zestaw wkrętaków (4052)
Po co zbieramy te pytania?
Razem z ekspertami z Firmy Rittal postaramy się na nie odpowiedzieć.
Chcemy wykorzystać chęć do współpracy ze strony inżynierów i ekspertów firmy Rittal i podzielić się z Wami ich ekspercką wiedzą. Uznaliśmy, że nie możemy zrobić tego lepiej niż dając precyzyjne odpowiedzi na Wasze pytania. Odpowiedzi na pytania ze wszystkich źródeł zbierzemy i wydamy w formie ebooka, który każdy polski inżynier będzie mógł pobrać bezpłatnie z sieci. To doskonała okazja na rozwianie wątpliwości. Uważamy, że taka dawka wiedzy przyda się każdemu – zarówno młodym inżynierom wchodzącym na rynek pracy, jak i doświadczonym Automatykom. Pamiętajcie, że objętość materiału, który udostępnimy zależy od ilości zadanych pytań. Więc nie próżnujcie!
Jak wyznaczyć moc znamionową maszyny oraz wartość zabezpieczenia głównego?
Jeśli to możliwe proszę o przedstawienie metody krok po kroku na postawie rzeczywistej maszyny.
W przypadku instalacji elektrycznych istnieje sposób oszacowania ilości mocy zapotrzebowanej na podstawie ilości mocy zainstalowanej oraz współczynnika jednoczesności. Oczywiście w przypadku maszyn sprawa jest bardziej skomplikowana i zależy od wielu czynników. Czy istnieją jednak podobnego typu tabele określające współczynnik obciążenia w zależności od ilości obwodów oraz ich typu?
Na czym polega system oznaczeń strukturalnych RDS (Reference Designation System) w kontekście zaktualizowanej normy PN-EN IEC 81346-2:2019-11?
W jaki sposób można wstępnie oszacować jakiego typu chłodzenia będzie wymagała szafa sterownicza?
Czy istnieje zestawienie zawierające straty ciepła lub sprawność, typowych urządzeń spotykanych w szafach sterowniczych?
Czy wentylator powinien być umieszczony na dole czy na górze szafy sterowniczej (montaż na drzwiach lub ścianie bocznej)?
Czy w przypadku zastosowania filtru EMC na wejściu zasilania do maszyny – tuż za zabezpieczeniem głównym, można pominąć filtry EMC na wejściu zasilania falowników?
Jak zapewnić kompatybilność elektromagnetyczną szafy sterowniczej?
W jaki sposób podłączać ekrany przewodów wewnątrz szafy sterowniczej?
Czy istnieje obowiązek prawny dostarczenia dokumentacji w formie papierowej wraz z maszyną, czy wystarczy forma elektroniczna?
Kiedy należy stosować transformatory separacyjne oraz sterownicze? Na czym polega różnica między nimi?
Czy należy uziemić potencjał ujemny zasilacza DC (napięcie sterujące)?
Jaka jest zalecana ilość wolnej przestrzeni pozwalającej na ewentualne modyfikacje w szafie sterowniczej?
1. Jak można wyznaczyć miejsce montażu zespołu wyłącznika głównego (np. EATON NZM2-XHBR) na płycie montażowej na podstawie miejsca umiejscowienia otworu na rękojeść?
Można to oczywiście zrobić w sposób doświadczalny - miarką na hali prefabrykacji i później przenieść na rysunek rozmieszczenia elementów na płycie montażowej (uwzględniając zakrzywienie boków rozdzielnicy, odległości płyty montażowej od ścian rozdzielnicy itd.).
Moje pytanie dotyczy jakiegoś bardziej inżynieryjnego sposobu. Czy istnieje jakaś funkcja/makro np. w EPLANIE (RITTAL jest właścicielem EPLANA), która pozwala w łatwy sposób wyznaczyć miejsce montażu konkretnego wyłącznika głównego na płycie montażowej? Bądź czy sam RITTAL ma w swojej ofercie jakiś podobny program doborowy, który przydałby się do takiego zastosowania?
2. Jak poprawnie nanosić nowe uszczelki w używanych szafach RITTAL?
Uszczelki oryginalne montowane w nowozakupionych szafach po paru latach ulegają uszkodzeniu mechanicznemu, bądź parcieją (gdy są narażone na zmiany temperatur – montaż na zewnątrz) i nie gwarantują dostatecznego stopnia ochrony aparatów w szafach. Jakie uszczelki stosować np. gdy szafa jest na zewnątrz bądź wewnątrz? Jakim preparatem oczyścić miejsca montażu starej uszczelki?
Jaki stopień ochronny można zazwyczaj uzyskać montując ją samemu, a nie maszynowo?
Kiedyś widziałem, że jedna duża znana niemiecka firma dobezpieczała stare uszczelki masą uszczelniającą (wprowadzaną z wyciskarką elektrycznego jak do silikonu). Czy są jakieś tego typu rozwiązania rekomendowane przez firmę RITTAL?
3. Indywidualny kluczyk do szaf Rittal.
Czy można zamówić (indywidualne zamówienie) np. 10 zamków RITTAL wraz z jednym kluczem otwierającym tylko te zamki w szafach? Chodzi o to, aby serwisy innych firm bazujące na szafach RITTAL nie mogły zaglądać do tych szaf. Standardowo większość szaf można otworzyć np. kluczem systemowym 2532.000. Jaką firmę może polecić firma RITTAL w tej kwestii?
1. Jak przebiega dobór przewodu ochronnego PE do szafy sterowniczej?
Np. całkowita moc szafy to 2,2kW
Typ: Zasilanie silnika trójfazowego 2,2kW, rozruch bezpośredni
2. Jak przebiega dobór rozłącznika izolacyjnego (tzw. wyłącznik główny) do szafki o mocy np. 2,2kW?
Zasilanie silnika 3faz 2,2kW 5A 400VAC
O jakim prądzie dobrać rozłącznik izolacyjny (żółto czerwony wyłącznik główny)?
a) 3P 10A?
b) 3P 20A?
c) A może jeszcze inny?
3. Dobór mocy (prądu znamionowego) stycznika w funkcji bezpieczeństwa czyli odłączenia zasilania falownika po wciśnięciu przycisku awaryjnego?
Jakiej moc (na jaki prąd) jest dobierany stycznik do prostych aplikacji napędowych?
4. Otworowanie szafy sterowniczej
Jakich narzędzi używacie do otworowania szafy sterowniczej pod przyciski np. Eatona (M22)?
Prosiłbym o propozycje taniego rozwiązania i jakiegoś drogiego.
5. Docinanie koryt oraz szyn DIN?
Jakich profesjonalnych narzędzi używacie do docinania koryt i szyn DIN?