Siemens 1212 + Lumel ND10 =Komunikacja Modbus RTU (RS485)

Cześć,

Potrzebuje wsparcia z postawieniem komunikacji między:

  • Siemens 1212C AC/DC/RLY V4.2 (6ES7 212-1BE40-0XB0) + CM1241
    -Lumel ND10

Sama komunikacja od strony sterownika działa, testowane na falowniku LG bezproblemowo. Po zainstalowaniu skrzyni ze sterownikiem przy analizatorze, podpięciu przewodem BUS-L2/FIP
( 1x2x0,64mm2) niestety komunikacja z Lumelem nie jest możliwa.
Urządzenia oddalone są od siebie raptem około 3 m, lecz przewód komunikacyjny znajduje się w korycie z przewodami wysokiego napięcia i w pewnych momentach krosuje się z nimi.

Pytanie, czy problem jest po stronie konfiguracji bloku modbus do transmisji danych, czy fizycznego połączenia (zakłócenia od strony przewodów).

Panowie, jesteście w stanie pomóc ? Stawiał już ktoś komunikację z jakimś Lumelem ?

Podłącz sie do Lumela bezpośrednio z PC i jakimś modbus testerem i odpytaj potrzebne Ci dane. Eliminuj po kolej ewentualne przyczyny problemu.

Lumel posiada popierdzielony system dane czasami znajdują się w dwóch rejestrach 16 bitowych modbis rtu ze względu na fakt że niektóre urządzenia pomiarowe muszą operować na 32 bitach i trzeba pobierać osobno 2 rejestry i sklejać i jeszcze są one zamienione starsza cześć z młodszą… pamiętaj że rejestry są przesunięte o 1 . Jeśli odwolujesz się do rejestru np 100 w lumel to w S7 1200 dajesz 40101.
Ja robiłem komunikację S7 1200 + SCADA lumela

Wklejam zrzut z bloku wymiany danych.

Szukam jakiegoś projektu coś podeślę pierw sprawdź przez instalacje programu na pc baseblock i połącz się konwerterem z pc po rs485 zobaczy odczytujesz wartości z wybranego rejestru. Jeśli odczytasz podaj adres i parametry transmisji

Mam u mnie odczyt robiłem tak MB_COMM_LOAD odpowiada za konfiguracje transmisji wykonujesz raz. Ja odczytywałem n rejestrów 16 bitowych w tym wypadku 4 rejestry początek adresu w slave 100. Mateusz podeślij mi na priv emaila bo jest jakieś ograniczenie na zdjecia…
Z ciekawości odczytujesz 404002 to dziwne jak chcesz odczytać adres 4001 a wpisujesz +1 a 4001 według dokumentacji=zarezerwowane zobacz adres 4002=moc znamionowa aby to odczytać wpisujesz 44003

Wygląda to tak:

Po korekcie bloku, cały czas jest status: busy

Jakieś propozycje ?

@MateuszM dostałeś info na priv… posprawdzaj parametry transmisji w MB_COMM_LOAD. i w MB master sprawdź pierw odczyt jednego rejestru 4002. jeśli nadal nie będzie zainstaluj BASEBLOCK i wrzuć konwerter rs485 pod PC i spróbuj odczytać .///

I tak wisi na tym Busy?
Masz cos zeby przerzucic STATUS gdzies kiedy blok daje na wyjsciu ERROR?
Spodziewalbym sie jakiegos statusu.
MB_COMM_LOAD tez nic nie wypluwa?

Wez tez daj jakas pulapke na DONE zebysmy wiedzieli czy faktycznie nie dziala.

Baseblock na pc i konwerter jeśli się odczyta dany rejestr to zapamiętać parametry transmisji aby odpowiednio wpisać MB_COMM_LOAD zawsze tak robię jeśli jest modbis rtu po RS mam wtedy pewność gdzie szukać czy w programie PLC jako master czy coś z moim slave… Program jest darmowy

Jak ktoś potrzebuje tego programu na PC to tutaj link (bardzo fajne narzędzie nawet można podejrzeć ramkę tą którą wysyłam jak i odpowiedz :smiley:
LINK

Sprawdzę jutro. Dzisiaj dorwałem konwerter.
Domyślnie lumel ustawiony jest 8N2, czyli 2 bity stopu. Z tego co wiem nie ma możliwości ustawienia od strony Siemensa 8N2 na porcie komunikacyjnym. Czy przez bloczek CFG_Port jest taka możliwość ?

Wiadomo łatwiej zmienić na Lumelu ale tak informacyjnie można wiedzieć :wink:

tak samo jak i w TIA :smiley:

i jeszcze sobie posprawdzaj w MB_COMM_LOAD czy dobrze się odwołujesz do …