SIRIUS ACT Profinet - jeden przewód od Siemens do połączeń aparatury sterującej

Kolejna przed-premiera filmu do obejrzenia wcześniej tylko w klubie.

Tym razem w kuźni iAutomatyka.pl testowaliśmy Sirius ACT od Siemens. Dajcie znać jak mi poszło z filmem i co myślicie o tym systemie!

Kilka słów więcej w artykule:

6 polubień

Ale żeby nie było tak słodko napiszę co nie do końca mi się podoba. Wadę widzę w złączach do montażu przewodu wstążkowego. Jak tylko zestaw testowy przybył do redakcji przykuł sporą uwagę całego zespołu i każdy chciał tego dotknąć, przetestować montaż. Jak się okazało wsadzenie przewodu nie jest zbyt intuicyjne i efektem tych “testów” było ułamanie elementu złącz. Więc mała rada przed montażem - nie ufajcie w 100% instrukcji. Trzeba do tego podejść sposobem i robić to z wyczuciem :slight_smile: No ale bądźmy szczerzy, jak często będziecie je otwierać? Raz zmontowany zestaw będzie działał przez długie lata.

1 polubienie

Ciekaw jestem jak to się przyjmie. Jak patrzyłem przez google w jednym z pierwszych lepszych sklepów to cena bazy profinet kosztuje około 500 zł netto a sam moduł na taśmę około 80 zł netto. Przyciski i lampki już w cenach standardowych - kilka złotych. Pewnie każdy u swojego dostawcy i tak ma indywidualne ceny.

Wydaje mi się, że nie jest to cena zaporowa aczkolwiek powstaje ten strach przed innowacjami i pytanie “A jak sobie poradzą na utrzymaniu ruchu” lub “co powie klient jak zobaczy to w maszynie”. Z drugiej strony powstaje oszczędność w miejscu, szybkości montażu i tak jak wspominał @grzesio_t w filmie, następuje spora redukcja w wejściach i wyjściach.

Czy ktoś stosował te rozwiązanie i potrafi się wypowiedzieć, czy faktycznie to się opłaca? I jak wypada ten system w prawdziwym użytkowaniu? Wiadomo, że my na biurku wszystkiego nie wyłapiemy.

Podklejam link do allektro.pl na wynik wyszukiwania “Siemens” i filtrowanie po firmach - są tam dodani dystrybutorzy, u których można zapytać o cenę np. Stercontrol lub Staport.

1 polubienie

To prawda, nie jest to tanie. Ale dzięki niemu nie musisz wykorzystywać wejść/wyjść w sterowniku a co za tym idzie nie trzeba dokupować ewentualnych modułów rozszerzeń. A kolejny pozytyw to zaoszczędzone miejsce w szafie, więc oszczędzasz na module i bezcennej przestrzeni :slight_smile: O czasie montażu nie wspomnę.