Sposoby obliczen nietypowych objetosci

Witam, nie mam konkretnego problemu gdyz aktualnie moj pomiar nie musi byc dokladny, ale ciekawi mnie temat jak pomiar objetosci zbiornika o nieregularnych ksztaltach. No moze nie chodzi o kompletnie nieregularne ksztalty, a bardziej np. Zwyklu zbiornik o przekroju kolowym z dennica w kształcie stozka. Jak sobie radzicie z obliczeniami ilosci wody w dennicy za pomoca czujnika cisnienia ??? Stosujecie przybliżenia, zaokraglenia badz jakies inne metody matematyczne badz wyznaczane doswiadczalnie ?? Wiem ze zalezy duzo od tego jak najdokladniej chcemy wykonac pomiar, ale licze ze pochwalicie sie swoimi problemami w tym temacie i przedstawicie jak go rozwiazaliscie.

Wydaje mi sie ze czasami najprostsze rozwiazania są najlepsze i ja skorzystałbym z instrukcji Polyline:
https://cache.industry.siemens.com/dl/dl-media/036/108210036/att_967326/v1/116543394699/en-US/index.html#f20bec1703d7447af92398e103d4c8ed

Mierzysz cisnienie dla znanych objetosci ilu tam chcesz i zapisujesz to w DB, a między nimi liniowa interpolacja

To jest mysl, doswiadczalnie napelnic zbiornik pomierzyc cianienia, interpolowac i juz bedzie bardziej wiarygodny pomiar, czekam na inne pomysly🙂

Warto tez dodac ze interpolacja to rozwiazanie tylko do 1200 i 1500 a co z 300 :blush:

Napisać samemu :slight_smile:

1 polubienie

Nie demonizujmy tez tej funkcji, to co Polyline robi to bardzo prosta matematyka, zresztą równanie masz w powyższym dokumencie.
Nie widzę zadnych przeszkód zeby zaimplementować to samemu, tak jak kolega wyzej zaproponował.

Z innych mozliwosci, chociaz to w tym przypadku troche przerost formy nad treścią, ale coraz więcej klientów interesuje się ideą Digital Shadow, gdzie mamy model matematyczny obiektu kontrolowanego z AmeSima czy innego Simulinka, podajemy mu te same sygnały co rzeczywistemu obiektowi i uzyskujemy w ten sposób wirtualne sensory.
W takim systemie, mając dokładny model jesteśmy w stanie odczytać dowolny parametr rzeczywistego układu z bardzo dużą dokładnością.

1 polubienie

Filtr Kalmana pozwala uzyskać, na podstawie pomiarów, pośrednio wartość której nie mierzymy. Przykładowo do pomiaru temperatury wewnętrznej w zbiorniku, mierząc jedynie temperaturę płaszcza.

Co do pytania autora tematu:
Jeżeli znasz gęstość to pozostaje kwestia wagi lub objętości. Objętość można uzyskać przez pomiar wysokości słupa, np. poprzez ciśnienie lub ultradźwięk, a wagę za pomocą tensometrów.
Pozostaje kwestia kalibracji, różnej dla różnego rodzaju pomiarów.
Osobiście uważam, że postawienie zbiornika na 3 tensometrach pozwala uzyskać bardzo dokładne wyniki.

Tak spotkalem sie w pracy z zastosowaniem zbiornika na tensometrach. No tak przetwornik cisnienia moerzy wysokosc slupa wody ale jesli np jest dennica stozkowa to przeklamuje wynik na poczatku. A co do obliczenia masy na podstawie wskazan cisnienia tez to robilem i dobrze sie sprawuje. Bardziej mi chodzi wlasnie o sposoby na obliczanie objetosci w zbiorniku o ksztaltach komplikujacych obliczenia. A jak juz mamy objetosc to pozniej mase mozemy wyliczyc znajac gestosc w prosty sposob. A temperatura przez plaszcz fajna opcja no chyba ze jest to zbiornik izolowany :slightly_smiling_face:

Podziel bryłę na dwie części i objętość to suma.
V = f_stozek(h) + f_walec(h)
z ograniczeniem dla walca, że poniżej konkretnej wysokości obcinamy do 0.