Status sterownika S7-1500F - wykorzystanie do sygnalizacji błędu

Dzien dobry,
Mam sterownik s7-1511F połączony z falownikem sinamics g120 poprzez profinet. Chciałbym w programie PLC sprawdzać stan falownika tj. czy komunikuje się a także stan samego sterownika PLC. I tutaj nie za bardo wiem jak moge podejść do tematu autodiagnostyki sterownika. Czy moglibyście nakierować mnie w jaki sposób można to zrobić?
Docelowo chciałbym aby błąd komunikacji był sygnalizowany poprzez wysterowanie odpowiedniego wyjścia.
Pozdrawiam

Słowa statusowe zwrotne od falownika możesz sobie sprawdzać. Jeśli są równe 0 to znaczy że falownik nie wysyła żadnych danych i go po prostu nie ma w sieci lub uległ awarii. Co do sterownika PLC masz gotowe funkcje które wyprowadzają Ci na wyjście kod błędu sterownika i to możesz dać na HMI. Sama sygnalizacja błędów podstawowych odbywa się również za pomocą odpowiednich bloków OB. Jeśli masz je utworzone to możesz w nich utworzyć powiązanie do bitów alarmowych. Drugim sposobem jest użycie specjalnych funkcji systemowych.Jeśli z tych funkcji przekierujesz to na wyjścia cyfrowe bez podtrzymania to niestety po przejściu sterownika w STOP masz wszędzie 0. Prawdopodobnie możesz gdzieś to zmienić ale poszukaj w necie.

Jest funkcja do diagnostyki stanu remote I/O, wystarczy to wywoływać raz na jakiś czas przez trigger. Wykorzystywałem to do komunikacji PLC S7-1500F z serwo mitsubishi, na wejście bloczka podajemy adres HW modułu I/O i zwraca nam status.
To samo można wykorzystać do modułów lokalnych, nie tylko sieciowych.

Funkcje:
GET_DIAG albo DeviceStates

Generalnie w zakładce Instructions -> Extended Instructions -> Diagnostics znajdziesz funkcje do sprawdzania stanu CPU i I/O

Dzien dobry,
OB86-Detekcja błędów Profinet & Profibus.
B#16# 39, CA - Failure of Profinet IO system
B#16# 39, CB - Failure of Profinet IO device
B#16# 39, CC - Failure of Profinet device with fault or maintenance
B#16# 39, CD - Deviateion between preset and a actual configuration
B#16# 39, CE - Error in module configuration
B#16# 39, F8 - Failure of Profinet I-device

  • pamiętaj za blok OB86 jest wykonany tylko w momencie wystąpienia błędu, czyli musisz sobie przekopiować te wartości do DB, jak chciałbyś stworzyć log.