Sterowanie silnikami

Witam ,
Zaczynam dopiero z automatyką i zastanawiam się nad możliwością sterowania silnikami przy użyciu jednego falownika.
Czy jest możliwość sterowania silnikami w taki sposób aby rozpędzały się po pojedynczo a następnie gdy już będą maksymalnie rozpędzone przełączały się na sterowanie stycznikami ?

Tak, niektóre falowniki mają nawet wbudowane funkcje do tego typu rozwiązań i same przełączają styczniki po kolei.

Nic nie stoi na przeszkodzie rozpędzać silnik przez falownik i potem przełączyć go na sieć (bypass), należy pamiętać natomiast o dwóch rzeczach:

  • Nigdy przenigdy nie dopuścić do połączenia sieci z wyjściem falownika bo go uszkodzimy. Bypass powinien rozłączać falownik od silnika i następnie załączyć silnik do sieci, w tej kolejności,
  • Silnik podczas przełączania z falownika na sieć na chwilę straci zasilanie więc dojdzie do chwilowego spadku prędkości.

Niektóre stare falowniki mogą się “upalić” jeżeli załączymy je bez odbioru, te sprzedawane obecnie nie powinny mieć tego problemu - należy zweryfikować.

To znaczy że nie każdy falownik mogę ożyć do tego?

Można użyć każdy, należy pamiętać o zagrożeniach

Witam ,
U mojego znajomego jest zrobiony ten układ i on pracuje na falowniki firmy delta o mocy 7.5 kW

1 polubienie

Wszystko zależy od aplikacji.
Można zastosować przełączanie się silników lub można sterować dwoma silnikami jednocześnie z jednego falownika.

Założyłem falownik 11kW do największego silnika a pozostałe mniejsze sterowane zostały przez wbudowany sterownik w falowniku Falownik 11kW 400VAC VFD110C43E - Falowniki Delta Electronics - Automatyka-sklep.eu

1 polubienie